Základní informace | NEW YORK CZ|SK FANCLUB

Základní informace

Úvodní informace:

New York, často přezdíván jako Big Apple, je považován za hlavní město kultury, obchodu, módy, umění a nákupů, a to nejen pro Spojené státy.

Díky své rozloze 789 km2 je nejlidnatějším městem Spojených států.

Na ploše New Yorku se nachází více než 5600 mrakodrapů a téměř 50 z nich přesahuje výšku 200 metrů.

V celém New Yorku žije více než 8 milionů obyvatel

New York je domovem Macy´s - největšího obchodního domu na světě.

Nachází se zde sídlo OSN.

Poloha

Amerika - USA - Východní pobřeží - stát New York - město New York City.
New York se nachází na severovýchodě Spojených států a jihovýchodě státu New York.

  
  
 

Podnebí

Klima v New Yorku je vlhké subtropické, a to díky jeho pobřežní poloze.  New York je typický pro horká a suchá léta s teplotami až 32°C. Ročně se může pyšnit 234 slunečnými dny. Zimy bývají velmi chladné.  Průměrně metropoli pokryje 80 cm sněhu za rok. Jaro a podzim střídá proměnlivé počasí.
Průměrné teploty:
                  Jaro (březen – květen): 2°C – 22°C
                  Léto (červen – srpen): 17°C – 30°C
                  Podzim (září – listopad): 5°C – 24°C
                  Zima (prosinec – únor): -7°C - +9°C

Oblasti města

Manhattan se nachází v soutoku řek Hudson a East River a je rozdělen na 3 hlavní oblasti – Downtown, Midtown, Uptown.

map-manhattan-neighborhoodsamap-manhattan-neighborhoodsb     Lower Manhattan
     Seaport A Civic Center
     Lower East Side
     SoHo A Tribeca
     Greenwich Village
     East Village
     Gramercy A Flatiron District
     Chelsea A Garment District
     Theater District
     Lower Midtown
     Upper Midtown
     Upper East Side
     Central Park
     Upper West Side
     Morningside Heights A Harlem


Obvody města

map-newyork-districtBronx
Brooklyn
Queens
Manhattan
Staten Island

 

 

 

 

 Vodní plochy

řeky - Hudson a East River
jezírka, fontánky a vodní nádrže v Central Parku
městské fontány

  

Hudson River - East River  East River - Hudson River

Central park vodní nádrže a fontány

Central park vodní nádrže a fontány:  Central Park - Jezírko Turtle Pond

Central Park - Fontána Bethesda  Central Park

Časové pásmo

New York se nachází v časovém pásmu -5 Greenwitchského času; to znamená, že hodiny ukazují o 6 hodin méně než v České republice

Letní a zimní čas

V USA nastává letní čas v jinou dobu než-li v České republice, kde dochází ke změně na letní čas vždy poslední neděli v březnu a zpět poslední neděli v říjnu.
V USA pak první neděli v březnu a první neděli v listopadu.
Proto je několik týdnů v roce rozdíl mezi časem v USA (New York) a ČR jen 5 hodin namísto standardních 6 hodin.

Přesný čas a informace o změnách letního a zimního času najdete zde

 

Podzim v New Yorku

Autumn-01Autumn-02Autumn-03

Zimní zasněžený New York

Winter-snow-01 Winter-snow-02 Winter-snow-03

Winter-snow-04 Winter-snow-05 Winter-snow-06

Letní New York

Summer-sun-01

 

 

Obyvatelstvo

Díky vlně přistěhovalců v historii, je město obohacené o další kultury a mluví se zde mnoha jazyky.

Židé - Židovská komunita je v New Yorku již od

Italové - Poprvé přišli do NY ve 30. a 40. letech 19.století. Časem ve městě získali velkou politickou moc. Jeden z nejlepších newyorských starostů Fiorello LaGuardia. roku 1654. V době vypuknutí 1.světové války žilo v Lower East Side již 600.000 Židů. Dnes tuto oblast obývají spíše ...

Hispánci a Asijci.

Němci - Začali se v NY objevovat v 18.století. První milionář ve městě byl němec John Jacob Astor. 

Číňané - V roce 1880 čítala čínská komunita v oblasti Mott Street pouhých 700 osob. Ve 40.letech byla nejrychleji se rozrůstající skupinou, rozšiřující se až do Brooklynu a Queensu. Kdysi uzavřená Čínská čtvrť nyní láká mnoho turistů na procházky po uliciích a trzích.

Hispánští američané - Portoričané jsou v NY od roku 1838, většina žije v El Barriu (dříve španělský Harlem). Uprchlíci před Fidelem Castrem z Kuby se z města odstěhovali, ale stále mají vliv na hispánský obchod a kulturu. Ve Washington Heights jsou Dominikánci a Kolumbijci.

Irové - První Irové v NY byli ve 40.letech 19.století. Mnozí se přidali k polici a požárníkům a dosáhli vysokého postavení díky obětavosti. Jiní si založili výnosné podniky, např. irské bary, kde se scházejí dodnes.

Afroameričané - Nejznámější černošská komunita v Harlemu. Předci mnoha afroameričanů byli do USA přivezeni jako otroci pro práci na jižních plantážích. Největší nápor byl ve 20.letech 20.století, počet černošského obyvatelstva vzrostl z 83.000 na 204.000. Harlem se stal centrem černošské renesance. Přitahuje mnoho současných návštěvníků spirituály a kuchyní.

Ostatní newyorské kultury - Ukrajinci (soustřeďují se v East Village, v okolí katolického kostela sv.Jiří), Korejci (vlastní mnoho zelinářských stánků na Manhattanu, větší část žije ve Flushing Meadow).
Různorodost náboženství obyvatel dokládá Islakmic Center v Riverside Drive, Ruská pravoslavná katedrála v East 97th Street, Islamic Cultural Center v 96th Street (1.významná mešita na Manhattanu).
Karibští imigranti z Jamajky a Haiti, Skandinávci a Libanonci, Izraelci, Arabové, Japonci, Řekové, Kolumbijci, Indové.

Jazyky

Samozřejmě angličtina. Navíc díky bohaté kultůře obyvatelstva uslyšíte v New Yorku plno lidí mluvících mnoha dalšími jazyky.

Letiště

VÍCE INFO V MENU - INFO - LETECKÉ SPOJENÍ

V New Yorku operují 3 hlavní letiště – John F. Kennedy (Queens), LaGuardia (Queens), Newark (New Jersey). Nejfrekventovanějším z nich je JFK, na které přistává většina hlavních velkých společností. Můžete si vybrat 3 způsoby, jak se dostat z letiště do centra New Yorku – metrem, autobusem či nejdražší variantou taxi.

 

LETIŠTĚ - JOHN FITZGERALD KENNEDY (JFK) LETIŠTĚ - LA GUARDIALETIŠTĚ - NEWARK

 

Letadla nad New YorkemDoprava v New Yorku

Nejlepším způsobem, jak poznat novou destinaci je bezpochybně pěšky. Ve městě tak velkého formátu jako New York by to však bylo obtížné. Nejrychlejším způsobem pohybu z místa A do místa B na Manhattanu je určitě metro, které jezdí 24 hodin denně. Lístek MetroCard si pořídíte v automatu na každé stanici.
Autobusy v New Yorku jsou velmi čisté a jezdí v pravidelných intervalech 5 až 10 minut. Použít zde můžete MetroCard, se kterou lze jezdit a přestupovat po dobu 2 hodin. Je možné také platit hotově u řidiče, pouze však s přesnou částkou. Taxíkem se po městě jezdí za relativně dobrou cenu. Je to výhodné a dají se chytit na každém rohu. Turisté by měli využívat služby oficiálních žlutých taxi.

HLAVNÍM DOPRAVNÍM PROSTŘEDKEM PO NEW YORKU JE
NEWYORSKÉ TAXI (NYC TAXI)

Nejnámější a nejobjíbenější NYC taxík Ford Crown VictoriaTři žluťáskové ;-) Uprostřed typycký americký školní autobusNejnámější a nejobjíbenější NYC taxík Ford Crown Victoria

DALŠÍM HLAVNÍM DOPRAVNÍM PROSTŘEDKEM V NEW YORKU JE SAMOZŘEJMĚ SVĚTOVĚ ZNÁMÉ NEWYORSKÉ METRO

Zastávka - nástupiště metraZastávka - nástupiště metra
Typycký vstup do metraAno, i nadzemí jezdí Newyorské metro

HLAVNÍ NÁDRAŽÍ METRA (GRAND CENTRAL TERMINAL)

V NEW YORKU JEZDÍ TAKÉ AUTOBUSOVÁ DOPRAVAHLAVNÍ AUTOBUSOVÝ TERMINÁL (PORT AUTHORITY BUS TERMINAL)

VÝLETNÍ AUTOBUS S VÝHLÍDKOU (NEW YORK SIGHTSEEING)

VODNÍ TAXI, KTERÝM SE DOSTANETE NAPŘÍKLAD Z MANHATTANU NA SOCHU SVOBODY !

PRO TY, KTEŘÍ MAJÍ RADĚJI VĚTŠÍ SOUKROMÍ A LUXUS ;-) JE TU LIMUZÍNA ..


DALŠÍM DOPRAVNÍM PROSTŘEDKEM JE CYKLISTICKÉ KOLO, A KDO NEMÁ SVÉ,
MŮŽE VYUŽÍT "CITY-BIKE"


Oficiální foto k městským kolům (CityBike)
Pouliční značení pro cyklistyPouliční značení pro cyklistyOficiální foto k filmu Expresní zásilka (Premium Rush)

Orientace ve městě

Orientace v této chaotické metropoli je velmi snadná. Celý Manhattan připomíná pravoúhlou šachovnici, která je tvořena svisle širokými bulváry (Avenues) a vodorovně ulicemi (Streets). Bulváry jsou číslovány od východu k západu čísly 1 – 11. Toto pravidlo nesplňují tři pojmenované bulváry – Lexington, Madison, Park Avenue.
Ulice, které protínají bulváry, jsou číslovány od jihu 1 – 140. Jednoduchost však narušují další výjimky. Ulice v jižním cípu Manhattanu - oblasti čínské čtvrti a Financial Districtu - jsou pojmenované názvy. Číslování ulic začíná až severně od této oblasti. Zcela mimo pravidla je slavná Broadway Street, která ze šachovnice vybočuje. Tato rušná ulice plná oblíbených divadel protíná ostrov Manhattanu a pulsující Times Square. 

Holidaycheck-mapa
HolidayCheck.cz

Noční život

Nabídka nočního života v New Yorku ztělesňuje jeho rozmanitost. Jak již bylo řečeno, New York je městem, které nikdy nespí. Každou noc se nabízí nespočetné množství živé hudební scény a to všech hudebních žánrů. K New Yorku však neodmyslitelně patří jazz. Živou jazzovou hudbu si můžete poslechnout v některém z mnoha jazzových klubů.
Pro milovníky clubbingu a taneční hudby se nabízí široké spektrum klubů. Nejoblíbenější naleznete v Lower East Side, West Villages a v Brooklynu. Na své si v New Yorku přijdou i fanoušci kin, ale hlavně divadel. Kdo byl v New Yorku a nenavštívil některé z divadel na Broadway, jakoby nebyl. Vidět divadelní hru nebo muzikál nesmí chybět na seznamu žádného návštěvníka.
Ti, co mají v oblibě klasickou hudbu, operu či balet, ať navštíví Lincoln Center na Broadway. To je komplexem několika kulturních sálů, jako např. Avery Fisher Hall, Metropolitan Opera House nebo David H Koch Theater, který je domovem newyorského městského baletu. Vedle Lincolnova Centra, další velmi významnou  institucí je Carnegie Hall, kde vystupují umělci velkých formátů.

Info-nightlife1

Sport

New York je mekou několika profesionálních sportovních týmů. Pro sledování slavného baseballového týmu Yankees musíte dojet do Yankee Stadionu v Bronxu. Dalším známým týmem je Mets, který sídlí v Queensu. Z fotbalových týmů můžete znát například Jets a Giants, kteří hrají na stadionu New Meadowlands.
Nejoblíbenějším sportem v New Yorku je však basketball. Slavná NBA láká tisíce fanoušků do Madison Square Garden, kde mohou sledovat utkání hvězd týmů Knicks a Liberty. Zmíněná Madison Square Garden hostí také hokejové turnaje NHL, a to především domácího týmu Rangers.
O sportovní utkání bývá velký zájem, tudíž sehnat lístky na některé z nich je téměř nadlidský úkol. Pokud si ale pospíšíte, stanete se součástí napínavých utkání a rozhodně nebudete litovat. 

New York Knicks & LibertyNew York RangersNew York Yankees

New York YankeesNew York Yankee stadionNew York Mets

Madison Square GardenMadison Square Garden

Info-sports5New York Liberty

Příroda

V New Yorku, v takovém velkoměstě, se budete divit, ale přírody je v něm plno ;-) Newyorčané se hodně zabývají zelení ve městě. Důkazem toho jsou malé parky přímo ve městě, parkové promenády a relaxační plochy podél řek až po obrovský nejznámější park "Central Park". Nejnovějším projektem parků je dnes již také známý "The High Line Park", který vznikl na staré nadzemní vlakové dráze chátrající a zarůstající plevelem. Super nápad a projekt, ze kterého jsou na různých místech dlouhé tratě, k vidění různá místa New Yorku, tak trochu z výšky.
Více o parcích a jejich galerie snad v brzké době. Asi bych mohl v období jara a léta, že ? ;-)
Připomínám, že galerie hlavních větších parků (Central Park, High Line Park, Brooklyn Bridge Park jsou již na naší Facebookové stránce.
Posledních pár let se v New Yorku zabývají mnohem více o návrat zeleně do města, více se dozvíte ve video dokumentu, který máme v sekci "Ke stažení" a jmenuje se Naturopolis.

Central ParkCentral Park uprostřed ManhattanuCentral Park

The High Line, park vytvořený na staré nadzemní vlakové dráze

The High Line ParkThe High Line Park

The High Line ParkThe High Line Park

Brooklyn Bridge ParkBrooklyn Bridge Park

Typická jídla a další kuchyně z celého světa

VÍCE INFO V MENU - INFO - JÍDLO V NEW YORK

Výběr kuchyně je tu z celého světa. Francouzská, karibská, mexická, thajská, vietnamská, korejská, řecká, indická a italská. Samozřejmě, my češi víme, že je v New Yorku známá také česká kuchyně, že ? ;-) a to díky restauracím Bohemian Spirit, Koliba nebo Hospoda.

Info-food1

Info-food4Info-food5Info-food6

Info-food2Info-food3

Sledujte nás také zde

Info box

booked.net

Poslouchej New York

Youtube Music PlaylistSpotify Playlist

Doporučujeme

Banan-120-45New York Bar Caffé, Mariánské Lázně

Letenky, ubytování, zájezdy

Trivago-logobgAirbnb-logodg160x600.jpg

Prozkoumejte New York a Ameriku virtuálně, ve hře

Warlords-of-newyork-hXzone-gtavXzone-gtaivXzone-crysis2Xzone-batmanXzone-thecrew