Jídlo v New Yorku | NEW YORK CZ-SK FANCLUB

Jídlo v New Yorku

Výběr kuchyně je v New Yorku obrovský, z celého světa.
Francouzská, karibská, mexická, thajská, vietnamská, korejská, řecká, indická, italská čínská, ... a samozřejmě česká i slovenská, prostě z celého světa.

Tasteatlas-1a
>> TasteAtlas <<

Fotky, recenze restaurací a fotky jídel nám zasílejte na email:
davidw@newyork-web.cz
Jména autorů fotografií a recenzí vždy uvedeme.

Ve městě je více než 26 000 restaurací, není proto divu, že se Newyorčané často stravují mimo domov. V New Yorku najdete ty nejllepší podniky v celé zemi a ceny v některých z nich jsou opravdu vysoké. Ale nemusíte se bát, že byste se v tomto městě (a dokonce na Manhattanu) nenajedli. Nabídka je skutečně bezkonkurenční. Je možno si pochutnat na indické specialitě zakoupené u pouličního prodavače, navečeřet se v restauraci, kde vaří špičkový šéfkuchař, nebo si prostě dopřát skvělé jídlo v některém oblíbeném podniku.

Ceny

V New Yorku se lze skvěle najíst i za rozumnou cenu. Útrata za večeři (včetně nápoje a spropitného) činí v průměru 40 $. Jestliže chcete vyzkoušet nejlepší (a často i nejdražší) restaurace, aníž byste se zcela zruinovali, zajděte si tam na oběd, ne na večeři. Polední menu je totiž téměř vždy levnější. Např. oběd o dvou chodech v Jean-Georges stojí 68 $, zatímco cena tříchodové večeře začíná na 148 $. Menu, zejména brzká večeře (obvykle mezi 18:00 - 19:00), vás bude stát méně než "a la carte menu". Jestliže přijíždíte do New Yorku za gurmánskými zážitky, určitě se sem vydejte během některého z "týdnů newyorských restaurací" - více než 380 restaurací nabízí cenové zvýhodněné obědy (asi za 26 $) a večeře (asi za 42 $) o tří chodech.

Doba jídla

Snídaně se obvykle podávají od 7:00 minimálné do 9:00.  V poslední době módní "brunch" (snídaně a oběd v jednom) se obyčejně servíruje pouze o víkendech. a to v době 11:00 - 15:00.  Pro podávání obědů je vyhrazena doba mezi 12:00 - 14:00.  Večeři vám donesou nejdříve v 17:30 a nejpozději ve 23:00.  V New yorku je zvykem večeřet o něco později než v jiných amerických městech. Nejrušněji bývá v restauracích mezi 19:00 - 21:00  

Zůstanete-li v New Yorku přes víkend, měli byste vyzkoušet sobotní či nedělní brunch (snídaně a oběd dohromady). Brunch vám připraví téměř v každé restauraci od 11:00 (někdy i dříve) až do odpoledních hodin (kolem 15:00 - 16:00). Ideální doprovodnou činností je listování v tlustém nedělním vydání New York Times. Na brunch je lépe vyrazit před polednem, abyste se vyhnuli dlouhému čekání. Běžně můžete spatřit skupinky lidí čekající před oblíbenými podniky, až se uvnitř uvolní stůl. Brunch většinou dostanete také v levnějších jídelnách a bistrech.

Typická jídla

Deliciousdestination-bizarrefoods

Zdroj pro tyto informace nám byly také kousky z naší Knihovny

Newyorské speciality

1) Proslulá lahůdkářství a sendvič pastrami

Pastrami s hořčicí na žitném chlebu: to je typický newyorský sendvič. Lahůdkářství po celých Spojených státech sice mabízejí tyto sendvyče v newyorském stylu, ale ty nejlepší jsou k dostání jen v New Yorku - za cenu kolem 15 $. Pastrami se připravuje z hovězího, které se nejprve na určitou dobu naloží do láku a potom se vyudí, čímž získá typickou vůni a chuť. Takto upravené hovězí maso se nakrájí na tenčí nebo silnější plátky (obvykle podle přání zákazníka) a servíruje se s hořčicí na krajíčcích žitného chleba - vznikne tak křehký a šťavnatý sendvič, který se vám doslova rozpustí v ústech.

První východoevropští imigranti rozšířili v New Yorku tradici nasolování a uzení masa.

Lahůdkářství Katz's Delicatessen v dolní části East Side (otevřené v roce 1888) se proslavilo díky scéně ve filmu Když Harry potkal SallyV době největšího rozkvětu vyhlášených newyorských lahůdkářství si v nich podávali dveře začínající herci s celebritami, prezidenti a dalšími vlivnými lidmi, kteří tehdy hýbali New Yorkem. Tyto časy jsou možná pryč, ale stále si můžete do některého z těchto proslulých lahůdkářství (kterým se říká "deli") zajít.

Mile End Deli (53 Bond NoHo v Manhattanu a 97A Hyt Boerum Hill v Brooklynu, www.mileenddeli.com)
The Carnegie (4 Pennsylvania Plaza, www.carnegiedeli.com)
Katz's (205 East Houston at Ludlow, www.katzsdelicatessen.com)
2nd Ave Deli (162 E 33rd Street mezi třídou Lexington a Third Avenue, www.2ndavedeli.com 

2) Jídelny a bistra

Jídelny a bistra se nacházejíve všech newyorských čtvrtích a obvykle mají rozsáhlou nabídku pokrmů za rozumnou cenu. Jeden takový podnik, Tom's Restaurant (2880 Broadway na křižovatce se 112th Street, www.tomsrestaurant.net), proslavila komedie Seinfeld - pravděpodobně z něj poznáte jenom průčelí.

3) Pekárny

Ve všech městských čtvrtích najdete vyhlášené pekárny, ve kterých si můžete koupit sendvič, sladké pečivo či zákusek.

Once Upon A Tart (135 Sullivan Street, www.onceuponatart.com) ve čtvrti SoHo nabízí ovocné dorty, sendviče, čajové koláčky i jiné laskominky, které si můžete odnést s sebou, nebo si je sníst u některého z venkovních stolků.
Le Pain Quotidien ( www.lepainquotidien.us) je původem belgický řetezec podniků, kde si můžete posedět a pochutnat si na delikátním čerstvém chlebu, ovocných dortech a jiných druzích sladkého pečiva.
Frankofilové by měli také navštívit Maison Ladurée (na 864 Madison Ave, www.laduree.fr), který proslavili skvělé makronky v mnoha příchutích (karamel, maliny, pralinky nebo skořice/rozinka). Interiér připomíná původní 156 let starou cukrárnu díky svým čalouněným židlím a retro tapetám na stěnách.

4) Bagely

Bagely byly prý vynalezeny v New Yorku - a řada zdejších podniků tuto domněnku potvrzuje. Přívrženci tohoto pokrmu se přou, kde je dělají nejlepší, neuděláte chybu, zastavíte-li se v Ess-a-Bagel (831 Third Avenue, www.ess-a-bagel.com) nebo v Murray's (500 Avenue Of The Americas, www.murraysbagels.com). Vždy je důležité, aby byly bagely čerstvé, takže se zaměřte na podniky s vlastní pekárnou. Namažte si bagel pomazánkovým máslem, na něj položte plátek uzeného lososa (říká se mu zde "lox"), zakápněte citronovou šťávou a máte skvělé, typicky newyorské jídlo.

5) Pizza

Dalším oblíbeným jídlem je v New Yorku pizza, třebaže ne vždy a všude se prodává pizza té nejvyšší kvality. Na druhou stranu existuje nekonečné množství variant: od tenoučké křupavé přes silnější a šťavnatou až po bohatě zdobené obří kousky přímo z pece.

Rozhodně neuděláte chybu, navštívíte-li podnik John's (278 Bleecker Street, www.johnsbrickovenpizza.com)
Ve čtvrti Little Italy je k dostání vyhlášená pizza s mušlemi, a to v pizzerii Lobardi's (32 Spring Street, www.firstpizza.com)
Po procházce přes Brooklyn Bridge se můžete zastavit v pizzerii Grimaldi's (1 Front Street, www.grimaldis-pizza.com)
Jméno Patsy's nese několik pizzerií ve městě, jediným podnikem, kterému tento název právem náleží, je však pizzerie v Harlemu, která tu funguje už od roku 1933 (2287 First Avenue, www.thepatsyspizza.com)

6) Newyorský cheesecake

Cheesecake je klasická newyorská lahůdka, která je v mnoha variacích k dostání téměř všude. Tenký korpus z grahamového těsta je překrytý vrstvou nadýchaného tvarohového krému, což dohromady tvoří delikátní zákusek.

Ochutnejte jej třeba v Junior's (na Times Square, W 45th Street nebo v původní pobočce v Brooklynu, www.juniorscheesecake.com)

7) Steaky

Milovníci masa si přijdou na své v téměř stovce restaurací specializovaných na steaky (steakhouse).

Mezi nejlepší patří BLT Prime (111 E 22nd Street, www.bltrestaurants.com),
klasikou je také Old Homestead (56 Ninth Avenue, www.theoldhomesteadsteakhouse.com)
Peter Luger (178 Broadway, www.peterluger.com) v obvodu Brooklyn je často zmiňován jako nejlepší podnik připravující tzv. porterhouse steak.

8) Burgery a hot dogy

S typickým levným jídlem - hot dogem - se budete cítit jako opravdový Newyorčan, ať už si jej dáte na baseballovém stadionu, nebo si ho koupíte u pouličního prodavače po protancované noci. Máme pro vás následující tipy:

svérázný podnik Crif Dogs (113 Saint Marks Place ve čtvrti East Village, www.crifdogs.com)
s velkým výběrem "hot dogových" specialit uznávaný Papaya King (179 E 86 Street a 3 Saint Marks Place, www.grayspapayanyc.com)

Natan's Famouse asi nejznámější, jejich stánky najdete ve městě a velkou restauraci na Coney Island (www.nathansfamous.com)

Neustále přibývající bistra, kde se prodávají burgery. Tento pokrm vám připraví v restauracích všech cenových relací i ve specializovaných prodejnách. Nejlepší burgery dostanete v těchto podnicích:

Le Parker Meridien (119 W 56th Street, www.parkermeridien.com),
Rare Bar and Grill (v hotelu Shulburne Murray Hill, 303 Lexington Avenue, v Hilton New York Fashion District, 152 W 26th Street, www.rarebarandgrill.com),
Corner Bistro (331 W Fourth Street, www.cornerbistrony.com)
nebo Shake Shack (původně venkovní stánek v Madison Square Parku má dnes pobočky na Manhattanu, v Brooklynu i v obvodu Queens, www.shakeshack.com)

9) Pouliční prodavači

Výborné jídlo si můžete dát i na ulici - a nejsou to jen hot dogy či preclíky. V pojízdných stáncích se prodává indická specialita dosa, německý bratwurst, turecký kebab, čínské závitky či nudle nebo mexické taštičky tamales. Mnoho pouličních prodavačů najdete v okrajových městských obvodech (zejména v Queensu), ale dost je jich i na Manhattanu. Stačí se porozhlédnout, u kterého pojízdného stánku se tvoří fronta, a přidat se k Newyorčanům. Mnozí z nich si ve stáncích kupují i snídani - kávu, bagely, muffiny či jiné sladké pečivo. Za malou kávu zaplatíte okolo dolaru, což je asi ta nejlevnější, jaká je v New Yorku k dostání.

10) Zdravé rychlé občerstvení

Pokud spěcháte a zároveň hledáte relativně zdravou a ne moc drahou variantu stravování, navštivte tyto podniky:

Au Bon Pain (www.aubonpain.com) je řetězec pekáren/kaváren, kde dostanete kvalitní polévky, saláty, rýžové a těstovinové pokrmy, sendviče a sladké pečivo, pobočky jsou po celém městě.

Hale and Hearty Soups (několik poboček v centru, www.haleandhearty.com) nabízí polévky nadprůměrné kvality za velmi rozumnou cenu

Whole Foods Market má ve městě celkem sedm poboček (www.wholefoodsmarket.com) jedná se o řetezec supermarketů se zdravou stravou, v každém z nich najdete samoobslužné bistro s širokým výběrem hotových jídel.

11) Etnické enklávy

Nejlepší čínské restaurace se samozřejmě nachází v Chinatown, několik výborných podniků najdete však také ve čtvrti Flushing v Queens. Na Baxter Street v Chinatown můžete navštívit jednu ze zdejších vietnamských restaurací.

Čtvrť Little Italy sice sestává pouze z několika bloků seskupených kolem Mulberry Street na sever od Canal Street, pořád zde však najdete skvělé italské restaurace, kde vám naservírují výborná italská jídla a k nim skleničku dobrého vína. Další italské restaurace najdete na Bleecker Street mezi ulicemi Thompson Street a Seventh Avenue.

Ve čtvrti Little India na Sixth Street mezi First Avenue a Second Avenue se nahcází několik levných indických restaurací, jenom pár z nich je však možno označit za dobré (jednou z nich je Panna II. na 93 First Avenue, www.pannatwo.com)

Výše uvedený výčet se týká těch nejznámějších světových kuchyní. Ve městě najdete restaurace kde se připravují pokrmy prakticky z celého světa. Brazilské restaurace najdete např. na 45th Street a 46th Street v Midtown, korejské na 32nd Street mezi Fifth Avenue a Broadwayí a egyptské jsou v Long Island City v Queensu. Hledáte-li multietnickou směs, projděte se po Ninth Avenue mezi 40th a 60th Street.

12) Nakládané okurky

Lidé v New Yorku e můžou utlouct po nakládaných okurkách. Byly základním jídlem od dob, kdy přišli první přistěhovalci z Evropy, protože byly zavařené a hned tak se nezkazily. Výrobci tohoto žádaného zboží přidávají do nálevu různé koření, např. hořčičná semínka, bobkový list, celý pepř, česnek dokonce i feferonky. Od doby, kdy nakládané okurky s prvními osadníky dorazily do Ameriky, jim Newyorčané zůstali věrní. Poznámka redakce: O tom se můžete přesvědčit v restauraci Katz's Delicatessen, kde vám okurky dají jako přílohu k sendviči Pastrami.

Od fanoušků

Video od fanouška - Václav Tůma - z New Yorku roku 2016 - téma jídlo :-)

Rychlé občerstvení na ulici ze stánku

Stánky s rychlým občerstvením

(fotogalerie níže)

Stánky s rychlím občerstvením najdete v New Yorku na každém rohu a se vším možným. Hlavně hotdogy a preclíky. Dále kebab, sendviče a další jídla. Včetně pochoutek např. zmrzliny, popcornu atd.

Newyorská klasika HOT DOG :-) Stánky s tímto rychlím občerstvením jsou opravdu všude. Nejznámější hot-dogy jsou Nathan's Famous a jsou podle mě nejlepší. V New Yorku na Coney Islandu najdete Nathan's restauraci.

Oficiální web o pouličních stáncích s občerstvením v New Yorku >> newyorkstreetfood.com

Zajímavosti:

  • Cena Vendy je ocenění při každoroční soutěži o nejlepšího prodavače pouličního občerstvení ve městě

  • Není stánek jako stánek ... klasický newyorský stánek s hotdogy v New Yorku je pojízdná kovová, dva metry široká a metr vysoká bedna. Prodávají se v něm také nápoje a něco k zakousnutí společně s párky. V noci jsou uloženy v garážích, aby se další ráno vrátily na své místo v ulicích.

  • Globální pochoutky ... stánkaři kromě hotdogů prodávají i sladké nebo slané preclíky. Ty původně pocházejí z Německa, ale dnes jsou obvyklou pochoutkou v ulicích New Yorku stejně jako mexické tamales, indické dosas, belgické wafle, čínské dim sum nebo falafel ze Středního východu.

  • Říká se jim různě: franks, weenies, wieners, red hots, nebo prostě dogs. Když se poohlédneš po modrožlutém deštníku, najdeš svůj stánek s hotdogy. Aby párky zůstaly teplé, má je prodavač v horké vodě, proto jim místní rejpalové někdy říkají "párky ze špinavé vody"

  • Stánek ? To není jen tak ! Provoz pouličního stánku není v New Yorku jednoduchý. Ve městě jsou jich tisíce a každý stánkař by chtěl prodávat na místě, kudy prochází nejvíc lidí. Prodavač může dostat velkou pokutu za porušení některých pravidel. Musí stát na určeném místě, smí nabízet schválené druhy občerstvení a musí přesně dodržovat recepty při jeho přípravě.

(zajímavosti z knížky "Stop rodičům ... New York, Vše co chceš vědět" )

 

Hot-Dog nebo párek v rohlíku

Hotdog1Hotdog2Hotdog3

 Hot-Dog v občerstvení na lodi Statue Cruises, mají je tam připravené a hodí jen do mikrovlnky :-)
a vezmete si kečup, hořčici nebo majonezu a pytlíku, ale také jsem si pochutnal.

Hotdog-statue 

Stánek Nathan's Famous, tento byl u City Hall Park naproti městskému úřadu DCAS

 Hot-Dog Nathan's Famous - Cheese Dog

Nathans-street-04

Hot-Dog ze stánku na Park Avenue, vlevo už nakousnutý :D

Hotdog-432

Česká kuchyně v New Yorku nechybí

Pokud se vám zasteskne po českých pochoutkách tak můžete navštívit hned dvě české restaurace

Bohemian Spirit nebo Koliba Restaurant

 Fotogalerie níže

Atlas chutí a tipy na restaurace

Tasteatlas-2

>> TASTE ATLAS - ATLAS CHUTÍ << 

Tipy na restaurace

Na luxusní večeři ....

Kvalitně se můžete najíst v New Yorku prakticky kdekoliv, nicméně opravdové špičky světa gastronomie, netající se svým obdivem k francouzské kuchyni, najdete na místech jako DanielDovetail a Jean Georges. Přímo v Downtownu a jeho blízkém okolí na vás špičková francouzksá kuchyně čeká v restauraci David Bouley, za nejlepším sushi ve městě se vydejte do čtvrti Tribeca - zdejší restaurace Nobu je vyhledávána jak opravdovými znalci jídla, tak celebritami světa šoubyznysu. Ten pravý New York se vám představí například na baru v elegantní restauraci Gramercy Tavern ve Flatiron Districtu či v restauraci Waverly Inn v Greenvich Village, která je doslovným magnetem pro celebrity. Dostanete-li chuť na opravdu originální kulinářské výtvory (mnozí je označují až za bizarní), vyražte na Lower East Side do restaurace Lowlife.

Gurmánské hody ...

Milovníci dobrého jídla a pití si v New Yorku přijdou bezpochyby na své. Opravdoví labužníci míří zejména na Ninth Avenue, kde na ně mezi 59th a 34th Street čeká pěkná řádka etnických restaurací a tržnic. Další zajímavou destinací je Broadway na Upper West Side se spoustou špičkových lahůdkářství, mezi nimiž stojí za zvláštní zmínku slavné podniky Fairway, Zabar's, H&H Bagels. Povinnými zastávkami na vaší gurmánské výpravě po Downtownu jsou i návštěvy tržnice Chelsea Market, bývalé továrny na sušenky dnes až po střechu zaplněné prodejnami potravin, a náměstí Union Square s největším trhem ovoce a zeleniny ve městě.

Foto - stánky s rychlým občerstvením


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nastavení fotogalerie

Foto - česká restaurace Bohemian Spirit


 
 
 
 
 
 
Nastavení fotogalerie

Video dokumenty

O jídle v New Yorku je celkem dost video dokumentů.

Některé zajímavé máme i na našem Youtube kanále věnované video dokumentům - New York TV CZ/SK Fanclub

Newyorkcityfood

Můžete si je přehrát nebo STÁHNOUT

Abyste nemuseli někam přecházet, tak vám přímo zde vložíme videa k přehrávání.


STÁHNOUT LAHODNÉ DESTINACE


STÁHNOUT
 NEW YORK V NOCI

STÁHNOUT QUEENS V NEW YORKU, NEJLEPŠÍ MĚSTO JÍDLA

 

 

a jako poslední je hned celý seriál o jídlu v New Yorku !


STÁHNOUT MĚSTO JÍDLA

Video z Youtube

Travel Thirsty vaření newyorských jídel (playlist)

 Here Be Barr průvodce New Yorkem

"Best Places To Eat In NYC" (nejlepší místa na jídlo v NYC) PLAYLIST

NYC CHEAP Food Guide  (levné jídlo v NYC)

NYC Pizza  (Newyorská pizza) PLAYLIST

Indian Food  (Indické jídlo v New Yorku) PLAYLIST

New York City Mexican Food Guide (průvodce mexickým jídlem v New Yorku) PLAYLIST

 

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

běžící text pod menu

VÍTÁME VÁS V ČESKÉM NEW YORKU smile HLEDÁME LIDI DO TÝMU FANCLUBU

Sledujte nás zde

Facebook stránkaDiscordTwitterInstagram
SoundcloudYouTube hlavníYouTube TVVimeo video

Info box

booked.net

Zpravodajství

ABC 7 NY Traffic WeatherABC 7 NYCBS New YorkNews12-newyorkFox5-ny-blueCnn-prima-newsTn-cz-logo

Poslouchej NYC

Doporučujeme

Charlies Burger & Bar, PlzeňBanan-120-45New York Bar Caffé, Mariánské LázněLimuzína Transport, Karlovy Vary

Na cestu

Trivago-logobgAirbnb-logodg160x600.jpg

Virtuální NYC

Warlords-of-newyork-hXzone-gtavXzone-gtaivXzone-crysis2Xzone-batmanXzone-thecrew