Co vidět v New Yorku | NEW YORK CZ-SK FANCLUB

Co vidět v New Yorku

Empire State Building, Ground Zero, Statue of Liberty,Ellis Island, Central Park, China Town, Little Italy, Soho, Times Square, Fifth Avenue, Rockefeller Center, Brooklyn Bridge, muzea, divadla na Broadwayi


Empire State Building

Tento skvost se po pádu Světového obchodního centra pyšní titulem nejvyšší budovy New Yorku, tudíž ji rozhodně nemůžete přehlédnout. Se svými 443 metry a 102 patry se tyčí nad panorama nikdy nespícího města. Návštěvníci mohou navštívit vyhlídku v 86. patře, odkud se otevře nezapomenutelný výhled na celou metropoli do všech čtyř stran. Odvážnější z vás mohou za extra příplatek ještě vystoupat do 102. patra.

Pokud Vám to časové možnosti dovolí, naplánujte si výstup na dominantu Manhattanu při západu slunce. I když se jedná o atraktivní hodinu pro všechny návštěvníky, díky nádherným barvám dopadajícím na město rozhodně nebudete litovat.

Stavba Empire State Building byla zahájena v roce 1930 a dokončena za pouhý 1 rok a 45 dnů. Stožár na vrcholu mrakodrapu je místem pro antény, odkud vysílají newyorské televize a rádia. Vstupenky je doporučeno koupit z pohodlí domova přes internet, ušetříte tak čas a nervy strávené při čekání ve frontě. Frontám se však nevyhnete úplně, musíte vyčkat ještě na bezpečnostní kontrolu a frontu na výtah.

Pro více informací navštivte web ZDE.

Ground Zero

Názvem Ground Zero je označováno místo, kde se nacházelo Světové obchodní centrum. Slavné World Trade Center mělo podobu dvou věží a přezdívalo se Dvojčata. Stalo se obětí světové tragédie 11. září 2001. Dnes zde můžete vidět obří staveniště a stovky dělníků, kteří pracují na obnově celé lokality.
Staví se zde 5 nových budov, jednou z nich je Freedom Tower s 541 metry. Slavnostně se otevře v roce 2013 a dostane název One World Trade Center (Věž svobody/Freedom Tower). Budova bude tvořena třemi ocelovými sloupy a jeden z nich bude věnován ručně psaným vzkazům obětem katastrofy.

Více o rekonstrukci se dočteteZDE.

Statue of Liberty

Socha svobody je jedním z nejnavštěvovanějších terčů New Yorku. Nachází se na ostrově Liberty Island, na který se dostanete trajektem z Battery Parku na jižním cípu Manhattanu. Sochu svobody navrhl Gustav Eiffel v Paříži. Jako dar přátelství se do Ameriky dostala během Francouzské revoluce a americkému národu byla poprvé odhalena 28. října 1886.  

V pravé ruce drží tato dáma pochodeň a v levé knihu s datem 4. července 1776. Označení dne, kdy byla vyhlášena Deklarace nezávislosti. Turisté mohou navštívit podstavec, kde se nachází vyhlídka a Muzeum dějin přistěhovalectví do Ameriky. Dále je možné vystoupat výše do koruny, nebo dokonce do pochodně, odkud se naskýtají překrásné výhledy na Manhattan. Koruna Sochy svobody byla od teroristických útoků 11. září 2001 uzavřena, nyní je však znovu přístupná. Tato místa jsou pro návštěvníky velmi atraktivní, tudíž je nutné lístky zarezervovat i několik měsíců dopředu.

Socha svobody v číslech:

 • Celková výška činí 93 metrů, z toho 47 m podstavec a 46 m výška samotné sochy

 • Pochodeň je dlouhá 12,8 m; ukazováček 2,4 m

 • Váží 205 tun    

 • Do koruny vede 354 točitých schodů

 • Na koruně je 7 paprsků představujících 7 moří jako symbol svobody

Více informací naleznete ZDE a ZDE.

Ellis Island

Návštěvu Sochy svobody můžete spojit s výletem na ostrov Ellis. Dostanete se tam stejným trajektem jako na Liberty Island a když vyrazíte včas, stihnete obě atrakce v jednom dni. Ellis Island byl první zastávkou pro více než 12 milionů přistěhovalců. Dnes se zde nachází Ellis Island Immigration Museum, kde můžete obdivovat příběhy přistěhovalců včetně fotek a artefaktů. Informace o všech atrakcích ostrova najdete ZDE.

Central Park

Central Park nabízí pro všechny zaručenou oázu klidu, místo úniku od shonu velkoměsta. Rozsáhlou plochu parku můžete projít pěšky nebo si zapůjčit kolo a objevit více jeho kouzel. Šance, že se ztratíte je velmi malá, na navigační mapy narazíte na každém kroku. Jedná se o plochu plnou zeleně obdélníkového tvaru přímo uprostřed Manhattanu a zároveň největší park Spojených států.  Přestože přes den je to místo, kde lidé hledají klid, v noci se nedoporučuje parkem procházet.

V Central Parku najdete mnoho jezer, můžete se projet na loďce, posedávat na lavičkách, vychutnávat si piknik na místech k tomu určených, věnovat se různým druhům sportů nebo se dokonce svézt na voze taženém koňmi či si zaplavat v plaveckém bazénu. Krom těchto aktivit se nabízí celá řada kulturních akcí či jiných atrakcí jako jsou např.:

 • Central Park Zoo

 • Wollman Rink – v zimních měsících nabízí skvělé místo pro lední bruslení; v letních měsících se stává zábavným parkem – Victoria Garden.

 • The Lake – jezero s kouzelnou fontánou Bethesda Fountain

 • Turtle Pond – jezírko s živými želvami

 • Strawberry Fields – pomník po Johnu Lennonovi

 • Great Lawn – rozsáhlý trávník, který patří mezi nejnavštěvovanější části parku

 • Metropolitan Museum of Art – muzeum, kde můžete strávit týdny a přesto nevidět vše

Navštivte oficiální stránky Central parku.

Chinatown

Stále se rozrůstající etnická čtvrť umožňuje nahlédnout do čínské kultury, ochutnat čínské speciality, kochat se zvláštní architekturou či jen nasát zdejší atmosféru. Pamětihodností zde moc nenajdete, můžete však navštívit Museum of Chinese in America. Pro více informací o čínské čtvrti navštivte web ZDE.

Little Italy

Malá Itálie se nachází severně od čínské čtvrti. Byla založena italskými přistěhovalci v 19. století. Dnes už zde tolik Italů nežije, přesto však stále můžete ochutnat pravé italské cappuccino nebo jiné jihoevropské speciality. Jedná se spíše o turistickou atrakci, tudíž ceny patří do vyšší kategorie. Poznejte blíže kouzla Itálie v New Yorku ZDE.

SoHo

Slavná čtvrť SoHo je spojována především s umělci a uměleckými galeriemi. V poslední době je také unikátní nákupní oblastí s butiky prodávajícími trendy oblečení či značkovými outlety. SoHo Vás jistě pohltí svou specifickou atmosférou, která na Vás dýchne na každém rohu. Aktuality ohledně SoHo najdete ZDE.

Times Square

Times Square je považováno za nejslavnější náměstí v New Yorku, tudíž další turisty vyhledávaná atrakce ve středním Manhattanu. Jedná se o významnou obchodní křižovatku, na které sídlí firmy jako např. Reuters, MTV nebo New York Times. Téměř všechny budovy jsou dnes pokryty světelnými reklamami, tudíž nejkrásnější pohled se na Times Square naskýtá po setmění. Tehdy je zdejší atmosféra skutečně nepopsatelná. Poznejte atmosféru Times Square na webu ZDE.

5th Avenue

Pátá Avenue je nejslavnější a také nejdražší newyorskou ulicí plnou luxusních obchodů s prestižními značkami. Kromě luxusu zde můžete obdivovat i krásnou architekturu. Táhne se od středu centrálního Manhattanu při východní straně Central Parku.
Kompletní seznam obchodů navštivte ZDE.

Rockefeller Center

Rockefeller Center představuje komplex 19 obchodních budov postavených ve stylu Art deco a nachází se uprostřed 5th Avenue ve střední části Manhattanu. Tento rozsáhlý soubor budov poskytuje pracovní zázemí pro tisíce newyorčanů. Mezi zajímavosti centra patří Top of the Rock Observation Deck, šestipatrová vyhlídka, odkud je krásný výhled na všechny skvosty Manhattanu. Přímo před vámi se otevře pohled na St.Patrick´s Cathedral, novogotickou katedrálu z 19. století a zároveň největší katolickou katedrálu v USA.
Mnoho návštěvníků přiláká také Radio City Music Hall, kde mohou absolvovat prohlídku s průvodcem a nahlédnout tak za oponu tohoto světoznámého kulturního bodu. Velké obliby nabývá především v zimě, kdy se přímo uprostřed celého komplexu otevře Ice Rink. Tato ledová plocha nabízí bruslení od října do dubna. Velkou chloubou Rockefellerova Centra je také obří vánoční strom, který jistě všichni dobře znají z amerických filmů.
Krom těchto atrakcí láká množstvím soch a nástěnných maleb, restaurací a kaváren, divadlem či zahradami na střechách domů. Nachází se zde i nahrávací studio televizní stanice NBC Studios. Informace o vstupném a aktuálním programu naleznete ZDE.

Brooklyn Bridge

Brooklynský most je jedním z nejstarších visutých mostů ve Spojených státech, který spojuje Manhattan a Brooklyn. Turisté si mohou vychutnat procházku po dřevěných deskách vedoucích přes East River a kochat se překrásnými výhledy. Tento výlet je považován jako jeden z „povinných“ v New Yorku.

 

MUZEA

 

Whitney Museum of American Art

Muzeum amerického umění Whitney nabízí významnou kolekci děl 20. století. Jednou za dva roky se zde koná Whitney Biennial show současného amerického umění. Kromě této výstavy můžete vidět jedinečnou kolekci expresionismu. Muzeum se nachází na Madison Avenue a 75th Street. Aktuální program výstav a sbírek naleznete ZDE.

Guggenheim Museum

Jedná se o jedno z nejznámějších muzeí vystavující moderní umění. Toto muzeum je více známo svou provokativní spirálovitou budovou než-li kolekcí, kterou vystavuje. I vnitřek muzea je utvořen spirálovitě a jelikož budova nemá okna, na obrazy svítí umělé osvětlení. Základ sbírky tvoří Guggenheimova díla. Jedná se spíše o muzeum současného umění, můžete zde však vidět i díla kubisty Chagalla či obrazy od Kandinského. Muzeum najdete ho na rohu 5th Avenue a 89th Street. Více informací na webu ZDE.

National Design Museum

Národní muzeum designu je jediným muzeem ve Spojených státech věnovaným historickému a současnému designu. Bylo založeno v roce 1897. Jeho skvostná budova se nachází na rohu 5th Avenue a 91st Street a kromě muzea slouží také jako výzkumné centrum. V současné době je však uzavřeno pro rekonstrukci a znovuotevření se plánuje na rok 2013. Podrobnosti naleznete ZDE.

Museum of Modern Art (MoMA)

Muzeum moderního umění se nachází na 53rd Street, mezi 5th a 6th Avenue nedaleko Radio City Music Hall ve středním Manhattanu. Tato soukromá instituce byla založena v roce 1929 rodinou Rockeffelerových.

Sbírka muzea zahrnuje skvosty moderního a současného umění z oblasti malířství, sochařství, fotografie, architektury, filmu, grafiky, uměleckých a ilustrovaných knih a dalších. Uvádí se, že vystavuje okolo 1200 obrazů od 500 umělců z celého světa. Mezi ikony patří Van Gogh, Picasso nebo Warhol. Muzeum vlastní i díla českých autorů, jako např. obrazy Františka Kupky či fotografie Františka Drtikola. Aktuální informace naleznete ZDE.

The Metropolitan Musem of Art

Metropolitní muzeum umění je největším a nejstarším muzeem Spojených států. V jeho sbírce se nachází více než 2 miliony děl od autorů z Ameriky, Evropy, Číny, Afriky, Dálného východu či Islámské kultury. Za zmínku určitě stojí galerie evropského malířství, a to zejména vlámské a holandské malby z 15. a 16. století. Návštěvě by neměly uniknout ani asijské umělecké galerie s ukázkou nástěnných maleb, soch a textilního umění. Další nepostradatelnou částí je egyptská sekce - Temple of Dendur nebo řecké a římské sochy.

Muzeum je slavné především díky arkádám (The Cloisters), ve kterých jsou umístěna jedinečná díla středověkého evropského umění a architektury. Tato královna muzeí je umístěna přímo v Central Parku na 5th Avenue a 82nd Street. Pro více informací a nákup vstupenek navštivte stránky ZDE.

American Museum of Natural History

Americké přírodovědné muzeum patří mezi nejnavštěvovanější místa v New Yorku. Najdete ho na západní straně Central Parku na 79th Street. Jedná se o obří neoklasický komplex 25 budov, který svou rozlohou pokrývá čtyři městské bloky. Obdivovat zde můžete skvosty přírody, technologie nebo vesmíru. Nejlákavější expozicí je výstava dinosaurů či koster severoamerických savců, planetárium, mořský svět nebo kino IMAX. Nechybí zde ani pravé americké bistro. Pro vstupné na konkrétní výstavy a více informací navštivte stránky ZDE.Studiumvamerice

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

běžící text pod menu

VÍTÁME VÁS V ČESKÉM NEW YORKU smile HLEDÁME LIDI DO TÝMU FANCLUBU

Sledujte nás zde

Facebook stránkaDiscordTwitterInstagram
SoundcloudYouTube hlavníYouTube TVVimeo video

Info box

booked.net

Zpravodajství

ABC 7 NY Traffic WeatherABC 7 NYCBS New YorkNews12-newyorkFox5-ny-blueCnn-prima-newsTn-cz-logo

Poslouchej NYC

Doporučujeme

Charlies Burger & Bar, PlzeňBanan-120-45New York Bar Caffé, Mariánské LázněLimuzína Transport, Karlovy Vary

Na cestu

Trivago-logobgAirbnb-logodg160x600.jpg

Virtuální NYC

Warlords-of-newyork-hXzone-gtavXzone-gtaivXzone-crysis2Xzone-batmanXzone-thecrew