101 věcí které dělat v New Yorku | NEW YORK CZ-SK FANCLUB

101things_000

101 věcí, které dělat v New Yorku

Toto je projekt našeho redaktora Joeyho, kterého znáte z FaceBooku.

Projekt začal 1.března 2016 a trval něco přes 3 měsíce. 
Každý den v 10h na našem facebooku jedna fotka s tipem, co dělat v New Yorku.

Rozhodli jsme se, vše a přehledně zpracovat na náš web zde:

TIPY 001 - 025


Příspěvek č. 1 - kategorie jídlo.
Znáte to, přijedete z letiště jste unavení a hladoví. Než budete řešit únavu musíte vyřešit prázný žaludek. Máme pro Vás snadné a rychlé řešení, a tím jsou pouliční fastfood stánky. Za pár minut dostanete chutné jídlo co Vás nasytí a nedáte za něj více než 10 dolarů (jídlo a nápoj). Asi si řeknete že je to nezdravé ale pokud nesníte 10 hotdogů za 10 minut a nezapijete to 3 litry Coly tak věřte že Vám to neublíží. Dopřejte si a my přejeme dobrou chuť.

Příspěvěk č. 2 - kategorie památky/atrakce.
Už jsme se najedli a teď máme před sebou první den, jenže za sebou několik hodin letu a pokud nejsme v New Yorku na dva dny měli by jsme si odpočinout a ten první den spíše věnovat regeneraci po dlouhém letu. To ale neznamená že ho máme prospat na hotelovém pokoji, nejlepší na relax je totiž Central Park. Kupte si třeba nějaké časopisy nebo kvalitní knihu a jen tak odpočívejte v srdci New Yorku.

 

Příspěvek č. 3 - kategorie památky/atrakce.
Times Square - nejrušnější místo v New Yorku a asi i nejznámější. Pokud jste v New Yorku poprvé a ještě ho neznáte, doporučil bych Vám Times Square jako orientační bod. Toto místo prostě nepřehlédnete.

Příspěvek č. 4 - kategorie kultura/sport.
Broadway - Nevíte co večer? Zajděte na nějaké představení na Broadway. Nemusíte být fanoušky divadla nebo muzikálů, Broadway je prostě Broadway. Věřte mi, ta atmosféra Vás uchvátí.

Příspěvek č. 5 - kategorie kultura/sport.
Je sobota a to se v New Yorku prostě odpočívá nebo se chodí na sport. Jelikož jste z Česka hokej Vám není cizí a proto musíte zajít na New York Rangers. Skvělá atmosféra a i česká stopa v podobě Jardy Jágra to je firma na zážitky jménem NY Rangers.

Příspěvek č. 6 - kategorie nákupy.
Supreme New York - Supreme je značka přímo z New Yorku, založil ji skejťák a v USA patří mezi top módní značky. Pokud se orientujete v módních trendech tak musíte navštívit jejich prodejnu v New Yorku.

Příspěvek č. 7 - kategorie pámatky/atrakce.
V New Yorku máte hned několik vyhlídkových míst, začal bych vyhlídkou na Rockefeller Center. Není nejvyšší ale je z ní úžasný výhled na Central Park a Brooklyn. Určitě stojí za návštěvu kterou taky můžete spojit s návštěvou celého komplexu Rockefeller Center. Zítra představíme vyhlídku na Empire State Building.

Příspěvek č. 8 - kategorie památky/atrakce.
Včera jsme Vám představili vyhlídku na vrcholu Rockefeller Center a dnes Vám představíme vyhlídku na vrcholu Empire State Building. ESB byl postaven v roce 1931 a roku 1972 bylo ESB nejvyšší budovou světa, poté ho nahradilo WTC. ESB má 102 podlaží a i s anténou měří přes 443 m. Kromě úžasného výhledu má ESB nádherně propracováný exteriér i interiér. Určitě jedna z hlavních ikon New Yorku kterou při vaší návštěvě nesmíte vynechat.

Příspěvěk č. 9 - kategorie památky/atrakce.
Poslední vyhlídkou kterou Vám představíme je One World Observatory. Momentálně nejmodernější vyhlídka a mrakodrap v New Yorku i na světě. Abych to shrnul, všechny tři vyhlídky jsou něčím jedinečné. Ale pokud nejste nějaký nadšenec do těchto zážitků určitě není nutné navštívit všechny tři. I kvůli vstupnému. Alespoň jednu ale určitě navštivte protože až teprve tehdy kdy budete na vrcholu a podíváte se na to co je kolem Vás, tak teprve pak si uvědomíte jak úžasný New York doopravdy je.

Příspěvek č. 10 - kategorie kultura/sport.
Citi Field je baseballový stadion a zároveň domácím stánkem NY Mets, otevřen byl v roce 2009 a jeho kapacita činí 45000 diváků. Abych ještě představil NY Mets, takže Mets byli založeni v roce 1962 a za svoji historii vyhráli dvakrát Světovou sérii a to v roce1969 a 1986. Yankees se tím samozřejmě nemohou rovnat ale Mets jsou 1. týmem v NY který se účastnil národní části v MLB. Takže v tomto ohledu jsou první.

Příspěvek č. 11 - kategorie nákupy.
Flight Club - Tenisky a streetwear, v USA ale i u nás dvě velmi rozšířené pojmy. Jestli ujíždíte na sneakers mám pro Vás obchod který se nazývá Flight Club a v Americe je to top obchod se sneakers. Hledáte nějaké sneakers které se už vyprodaly ve Flight Clubu je určitě mají. Adresa v komentářích.

Příspěvek č. 12 - kategorie památky/atrakce.
Brooklyn - Brooklyn je po Manhattanu druhá nejznámější část New Yorku. Čtvrť přistěhovalců, obrovské komunity židů, začínajících umělců nebo hipsterů. Pokud si myslíte že je to nějaká chudá zanedbaná část NY mýlíte se. Většina rodin žíjících v New Yorku si volí právě toto místo na budoucí život, levnější nájem a v celku klidné a příjemné prostředí to je Brooklyn. A pokud rádi objevujete nová místa Brooklyn je pro Vás to pravé.

Příspěvek č. 13 - kategorie jídlo.
Ground Central Coffee Company patří mezi nejoblíbenější kavárny na Manhattanu. Příjemné prostředí a vynikající káva. Nedoporučuji chodit mezi sedmou a osmou hodinou ranní protože v USA se den začíná kávou a i když je v Manhattnu nespočet kaváren, ve frontě si v tuto dobu počkáte.
Informace

Příspěvek č. 14 - kategorie kultura/sport.
Slyšel o nich snad každý, jsou na kšiltovkách, na tričkách, prostě všude. NY Yankees. Nejslavnější a nejúspěšnější tým baseballu který byl založen roku 1901. V Česku ne moc populární hra ale věřte mi že sám jsem měl možnost si baseball zahrát a pohltilo mě to. Emoce, výborná atmosféra a několik druhů občerstvení. To je proč tato hra patří v USA mezi nejpopulárnější a nejnavštěvovanější. Pokud budete mít možnost navštívit zápas NY Yankees neváhejte ani minutu.

Příspěvek č. 15 - kategorie kultura/sport.
Metropolitní muzeum umění je jedno z nejkrásnějších muzeí na světě. Založeno bylo v roce 1870 a má velmi zajímavou polohu, je totiž součástí Central Parku. Určitě jedna z pozoruhodností New Yorku.

Příspěvek č. 16 - kategorie kultura/sport.
Muzeum města New York je muzeum ve kterém se nachází expozice historie a umění města New York. Muzeum určitě zaujme svojí architekturou a taky doplním že dříve než se muzeum přesunulo na Manhttan nacházelo se na předměstí v malém domku. Takže pokud chcete opravdu poznat historii New Yorku určitě navštivte toto muzeum.

Příspěvek č. 17 - kategorie kultura/sport.
Americké přírodovědné muzeum je jedním slovem úchvatné. Asi ho poznáte ze série filmů Noc v muzeu. Toto museum každý den navštíví několik desítek škol, které mají návštěvu dokonce v osnovách výuky. Určitě stojí za návštěvu.

Příspěvek č. 18 - kategorie kultura/sport.
Guggenheimovo muzeum nebo The Solomon R. Guggenheim Museum je jedna z nejznámějších galerií moderního umění. Podobu dnešní budovy navrhl Frank Lloyd Wright a dodnes se považuje za jedno z nejlepších architektonických děl na světě. Kromě největší veřejné sbírky Pabla Picassa zde najdeme i díla od Édouarda Maneta, Camille Pissarra, Marca Chagalla a Vincenta van Gogha.

Příspěvek č. 19 - kategorie památky/atrakce.
Ripley's Believe It or Not je něco jako obludárium ale spíše je to sbírka těch nejpodivuhodnějšíhc lidí a věcí na světě. Opravdu tam najdete věci které by Vás nikdy ani nenapadly. Sám jsem navštívil pobočku v Londýně a musím uznat že to co jsem tam viděl bylo opravdu úžasné. V New Yorku je Ripleyho svět také takže pokud máte rádi tyto druhy zábavy určitě tam zajděte.

Příspěvek č. 20 - kategorie památky/atrakce.
New York je obrovské město a nejlépe to poznáte jenom ze vzduchu. Hned několik firem nabízí tuto službu, takže je výhodné projít si více stránek a najít si tu nejlepší cenu. Některé stránky jsou i v čěštině.
Liberty Helicopter , New York Helicopter , Heliny

Příspěvek č. 21 - kategorie jídlo.
Empire Diner je klasická jídelna jaké známe z amerických filmů. Velké porce jídla a příjemná atmosféra s krásným výhledem na život v New Yorku. 
PS: Určitě vyzkoušejte jejich milkshake a nějaký dezert z jídelního lístku, stojí to za to.

Příspěvek č. 22 - kategorie nákupy.
Urban Outfitters je společnost z Filadelfie která nabízí oblečení, boty, gramofonové desky, nádobí a různé maličkosti. Speciální je to v tom že tento sortiment je z oblasti streetwearu. Vybraný sortiment který Vás zaujme.

Příspěvek č. 23 - kategorie památky/atrakce.
Socha Svobody připomíná přátelství a pomoc, kterou Francie poskytla americkým osadníkům v jejich boji za nezávislost na Velké Británii započatém v roce 1776. Pouze Francie totiž poslala do Ameriky své vojáky. Francouzi chtěli také sochou Svobody vyjádřit sympatie nové republice vzniklé za Atlantským oceánem. Socha stojí na ostrůvku před New Yorkem od roku 1886. Bez podstavce měří po vrchol pochodně 46 m, s podstavcem ční do výšky 93 m a váží 205 tun. Dnes existuje její zmenšená kopie v Paříži jako připomínka jejího francouzského původu.

Příspěvek č. 24 - kategorie památky/atrakce.
Čtrvrť Little Italy je jedna z největších italských čtvrtí v USA. Italové mají v New Yorku obrovskou historii a tradici. Navíc v USA je pizza nebo pasta velmi oblíbenými pokrmy. V New Yorku je určitě mnoho pizzerií ale ty nejlepší se nacházejí právě v Malé Itálii. Dávejte si ale pozor na podniky s rezervací a kdyžtak rezervaci udělejte předem aby jste měli jistotu stolu na večer nebo na oběd.

Příspěvek č. 25 - kategorie památky/atrakce.
The High Line byla nadzemní dráha která vznikla ve 30. letech minulého století a sloužila jako zásobovací linka na maso, mléko a jiné produkty. Před pár lety zde vznikl The High Line park který našel využití pro nevyužívaný úsek této dráhy. Nyní zde můžete v poklidu relaxovat a odpočívat od ruchu velkoměsta.
Archiweb , Design Magazin


TIPY 026 - 050


Příspěvek č. 26 - kategorie památky/atrakce.
Ellis Island je místo které sloužilo jako stanice pro imigranty kteří se chtějí dostat do USA. Fungovala od 1. ledna 1892 až do roku 1954 a prošlo jí přes 12 miliónů migrantů. Z tohoto místa prostě dýchá historie a dokonce i dnes si můžou potomci tehdejších migrantů zjistit jejich původ a od kdy přesně se datuje jejich historie v USA.

Příspěvek č. 27 - kategorie kultura/sport.
Radio City Music Hall je koncertní síň která byla otevřena 27. prosince 1932 a její kapacita činí přes 6015 diváků. V této síni se ale nepořádají pouze koncerty slavných osobností ale vystupuje zde třeba Cirque de Soleil nebo jsou zde Vánoční představení. Pokud nějaká slavná osobnost nevystupuje v Madison Square Garden vystupuje právě v Radio City Music Hall. Síň není zajímavá pouze zvenku ale i vnitřek je obdivuhodný. V průběhu dne přidáme i fotky interiéru této koncertní síně.

Příspěvek č. 28 - kategorie památky/atrakce.
South Street Seaport je bývalý přístav kde se nachází jedny z nejstarších staveb v Nwe Yorku. Nyní zde najdete také mnoho příjemných kaváren a obchůdků.

Příspěvek č. 29 - kategorie památky/atrakce.
Budova Flatiron Building je 87 metrů vysoká a její stavba byla dokončena v roce 1902. Je považována za vůbec první mrakodrap v New Yorku. Dnes je Flatiron Building jedna z nejlukrativnějších adres v New Yorku a sehnat zde jen pronájem je téměř nemožné. Tak alespoň zvenku můžeme obdivovat její krásu a úžasné začlenění mezi okolní budovy.

Příspěvek č. 30 - kategorie památky/atrakce.
Dyckman Farmhouse Museum je budova z roku 1785 postavená Williamem Dyckmanem. Je to nejstarší budova svého typu na Manhttanu a jediná připomínka tehdejšího života a kultury. Je to velmi ojedinělé místo protože je to kus historie v moderním světě.

Příspěvek č. 31 - kategorie památky/atrakce.
Tohle bude zajímat hlavně fanoušky Ghostbusters, hasičárna která se objevuje ve filmu není kulisa ale je skutečná. 28.7. bude uveden 3. díl a bude to takový odkaz na původní Ghostbusters, akorát že v tomto díle budou hlavně ženy.

Příspěvek č. 32 - kategorie památky/atrakce.
Brooklyn Bridge je spojnice mezi Brooklynem a Manhattanem. Jedno z nejvíce focených míst v New Yorku a také místo na příjemnou procházku. Otevřen byl 24.5.1883 a denně jím projede přes 120 000 aut.

Příspěvek č. 33 - kategorie památky/atrakce.
Washington Square Park je po Central Parku asi 2. nejznámější a nejoblíbenější park v New Yorku. Otevřen byl v roce 1871 a vévodí mu oblouk ve francouzském stylu. Je také velmi oblíbený mezi umělci a také se zde pořádá mnoho kulturních akcí.

Příspěvek č. 34 - kategorie památky/atrakce.
Wall Street je ulice známá jako místo plné bankéřů, místo burzy a celkově místo kde se točí velké množství peněz. Historie této ulice se datuje už do 17. století a nyní můžeme říct že je to jeden z hlavních finančních uzlů na světě. Tato čtvrť působí chladným a nekompromisním dojmem a ono tomu opravdu tak je, když chcete uspět v New Yorku a k tomu ještě ve Finanční čtvrti musíte být nejlepší ve svém oboru a počítat s tím že stres je vaše každodenní rutina.

Příspěvek č. 35 - kategorie nákupy.
The Nort Face je outdoorová značka která je nejznámější a nejlepší ve své kategorii. Kromě outdooru se také zaměřuje na volnočasové oblečení které moc nestojí a je dostupné téměř každému. Taky tato značka měla několik úspěšných kolaborací se značkou Supreme New York. Co se týče pohodlnosti můžu jen doporučit, pokud jste v New Yorku a přemýšlíte o koupi nějakého oblečení z USA určitě zvolte TNF. U nás je sice také k dostání ale jen část kolekce a ve velmi omezeném množství.

Příspěvek č. 36 - kategorie kultura/sport.
Asi každý ví co je to US Open a kde se odehrává. Je to záležitost týkající se srpna a září kdy se do New Yorku sjedou ti nejlepší tenisté světa a svádí boj o poslední grand-slam sezóny. To vše se odehrává i na stadionu Arthura Ashe který má kapacitu přes 22 500 diváků a to ho dělá největším tenisovým dvorcem na světě. Pokud budete letos v New Yorku v srpnu nebo v září určitě navštivte tento turnaj, je to nezapomenutelný zážitek.

Příspěvek č. 37 - kategorie památky/atrakce.
Památník věnovaný událostem z 11. září je asi jedno z nejsmutnějších míst na světě kde zemřelo přes 3000 lidí a poznamenalo další tisíce. Nejradši bych tento příspěvek ani nepřidával ale je to součást historie New Yorku i New Yorku samotného. Vím že to není šťastné místo ale když už v tom New Yorku budete, zajděte tam alespoň na chvíli a vzpomeňte na lidi kteří tam tehdy nechali život.

Příspěvek č. 38 - kategorie nákupy.
Bloomingdale's je obchodní dům založený v roce 1861 Josephem a Lymanem Bloomingdaleovými. Heslem tohoto obchodního domu je "Like no other store in the world" což znamená obchod jako žádný jiný. Nyní má toto impérium hodnotu přesahující 1 bilion US dolarů. Také se tento obchodní dům objevuje v seriálu "Přátelé" a to hned v několika dílech i to dokazuje jak je Bloomingdale's oblíbený a to nejen u turistů.

Příspěvek č. 39 - kategorie nákupy.
Včera jsme Vám představili Bloomingdale's a dnes tu pro Vás máme Macy's. Macy's bylo založeno o tři roky dříve a to toku 1858. Zakladatelem byl Rowland Hussey Macy. Těžko říct který obchodní dům je v New Yorku oblíbenější, Macy's více navštěvují turisté a Bloomingdale's zase místní. Nechám to tedy na Vás který si vyberete až budete v New Yorku.

Příspěvek č. 40 - kategorie nákupy.
Fifth Avenue je hlavní ulice v centru Manhattanu v New Yorku. Táhne se od jižního konce Manhattanu do jeho severního konce a kvůli výhledu na park a historickým objektům v okolí je symbolem bohatství New Yorku. Mezi 34. a 59. ulicí je také nejdražší obchodní zónou na světě, často bývá porovnávána s Oxford Street v Londýně a Avenue des Champs-Élysées v Paříži. Není to ale jen nákupní třída, nachází se zde také mnoho významných památek. Například Rockefeller Center, Guggenheimovo museum a katedrála sv. Patrika.

Příspěvek č. 41 - kategorie památky/atrakce.
Battery Park se nachází na jižním cípu Manhattanu a je pojmenovaný po obraných dělech které se tam dříve nacházely aby sloužily k případné obraně města. Ještě dnes se tam nachází bývalá pevnost Castle Clinton. Místo slouží hlavně k relaxaci místních protože není tak rušný jako Central Park nebo Washington Square Park.

Příspěvek č. 42 - kategorie památky/atrakce.
Katedrála svatého Patrika je největší neogotická katolická katedrála v Severní Americe. Kapacita této katedrály je až 2200 lidí. Katedrála byla postavena v letech 1858 až 1878 a její výška činí 100 metrů. Nakonec bych doplnil že je to farní kostel a sídlo arcibiskupa římskokatolické arcidiecéze New York.

Příspěvek č. 43 - kategorie památky/atrakce.
Chinatown v New Yorku je jedna z největších čínských čtvrtí v USA, není to ale jediná čínská čtvrť v New Yorku. Největší je v Queensu, ta čítá skoro 240 000 obyvatel a v Brooklynu která čítá 205 000 obyvatel. Ta na Manhattanu má 107 000 obyvatel. Rozhodně je ale nejznámější. Je to takový malý kus Číny v New Yorku. Historie se datuje až do 19. století a od té doby se čtvrť pořád rozrůstá. Dám Vám jednu radu co se týká jídla, pokud budete v restauraci dejte si každý jedno jídlo a pak je míchejte, v Číně je běžné že se objedná několik porcí a pak se to kombinuje. Ochutnáte všechno a předejdete přejedení a tím i zkažení zážitku.

Příspěvek č. 44 - kategorie památky/atrakce.
Bronxská ZOO je největší metropolitní zoo v USA. Její plocha přesahuje 107 hektarů. Bronx zoo bylo otevřeno 8.11. 1899 a dnes zde žije více jak 5000 zvířat. Každý rok zoo navštíví přes 2000000 návštěvníků a podle magazínu Forbes je to páté nejlepší zoo na světě. Hlavní zajímavostí je že tato zoo se snaží připravit co nejlepší prostředí tak aby se podobalo tomu v opravdové neporušené přírodě. A daří se jim to protože Bronx Zoo je často označována za džungli ve městě.

Příspěvek č. 45 - kategorie nákupy.
Levi's je legenda ve světě jeans kterou asi nemusím představovat. Tato značka ale nevyrábí pouze džínsy ale mnoho dalších pohodlných a stylových věcí. Jeden z jejich největších obchodů se náchází přímo na Times Square, takže pokud si chcete z New Yorku odvézt nějaký pěkný kousek zajděte tam. Všechny věci z aktuální kolekce a prostě Levi's z první ruky.

Příspěvek č. 46 - kategorie památky/atrakce.
Intrepid Sea, Air & Space Museum je letecké, námořní a vesmírné historické muzeum. Část muzea tvoří i letadlová loď USS Intrepid. Celé muzeum se nachází na řece Hudson u mola číslo 86. Za toto muzeum můžeme poděkovat jistému Zacharymu Fischerovi, filantrop bez něhož by byla USS Intrepid sešrotována. Muzeum samozřejmě obsahuje plno pozoruhodných kousků tak alespoň jmenuji nejrychlejší nadzvukové dopravní letadlo Concorde, stíhačku F-16 Fighting Falcon která se účastnila operace "Pouštní bouře" v roce 1991 nebo výškový průzkumný letoun Lockheed A-12.

Příspěvek č. 47 - kategorie kultura/sport.
MetLife Stadium je stadion na americký fotbal který využívají týmy NY Giants a NY Jets. Stadion byl otevřen v roce 2010 a pojme 82566 diváků. Kdyby jste chtěli zajít na zápas NFL tak jen doplním že máte možnost buď na exhibiční utkání která se hrají v srpnu a září nebo zápasy základní části, ty se hrají až do prosince a nebo na playoff které se hraje v lednu.

Příspěvek č. 48 - kategorie kultura/sport.
Barclays Center je aréna kde hrají jak Brooklyn Nets tak NY Islanders. Nets do playoff bohužel nepostoupili ale Islanders v těchto dnech hrají playoff s Florida Panthers. Takže pokud máte čas a jste v právě v New Yorku určitě zajděte.

Příspěvek č. 49 - kategorie kultura/sport.
Metropolitní opera je operní dům na Upper West Side. Založena byla roku 1880 a zakladatelé pocházeli z průmyslových kruhů. Je to jedno z nejdůležitějších operních scén na světě a představení jsou vysílanální živě po celém světě. Sama budova pojme zhruba 3800 diváků. Zajímavostí je že významnou část rozpočtu financují soukromé osoby.

Příspěvek č. 50 - kategorie nákupy.
Calvin Klein je firma stejnojmenného zakladatele Calvina Kleina. V založení mu také pomáhal jeho přítel Barry Schwartz. Firma byla založena přímo v New Yorku a to v roce 1968. Nejprve se firma specializovala pouze na unisex džíny ale dnes už vyrábí všechny možné kusy oblečení. Calvin Klein se jeví jako jedna z těch megaluxusních značek které jsou pro normálního smrtelníka nedostupné, ale není tomu tak. CK se snaží dělat dostupnou a zároveň kvalitní módu pro širokou masu lidí.


TIPY 051 - 075


Příspěvek č. 51 - kategorie památky/atrakce.
Grand Central Terminal (znám také jako Grand Central Station) je nádraží na Manhattanu. Je to nádraží s nejvyšším počtem nástupišť (44) a má 67 kolejí, která jsou rozdělena do dvou pater a obě jsou pod zemí. Je konečnou stanicí na 42. ulici a Park Avenue v centru Manhattanu. Budova bývá nepřesně nazývána „Grand Central Station“, tento název však označuje nedalekou poštu, jde i o jméno předcházející železniční stanice a taktéž stanice metra na stejném místě. Od roku 1976 je stanice zapsána do seznamu amerických památek jako National Historic Landmark. Po útocích z 11. září visí ze stropu americká vlajka, která dominuje celému prostoru. Za zmínku stojí i staniční hodiny, které jsou symbolem Grand Central.

Příspěvek č. 52 - kategorie památky/atrakce.
Bryant Park je nevelký veřejný park přímo v centru Manhattanu. Nachází se přímo za New York Public Library a díky své poloze je oblíbeným místem pro pikniky a relaxování. Dříve místo kde se teď park nachází sloužilo jako hřbitov pro chudé. Poté zde byl první rezervoár nezávadné pitné vody a poté park a knihovna které tam jsou do teď.

Příspěvek č. 53 - kategorie památky/atrakce.
Netradiční a možná proto zajímavá. Taková je kabinková lanovka Roosevelt Island Tram, která spojuje Manhattan a Roosevelt Island. Vyhlídka z kabinkové lanovky, která vede vedle Queensboro Bridge je turisty často obcházena atrakce New Yorku. A přitom neprávem – na lanovku vám postačí standardní MetroCard a díky ní se dostanete na Rooseveltův ostrov uprostřed East River a cestou si ještě vychutnáte pohled na Manhattan a Brooklyn z výšky.

Příspěvek č. 54 - kategorie kultura/sport.
New York Public Library (zkráceně NYPL, Newyorská veřejná knihovna) je jednou z předních veřejných knihoven na světě a také jednou z nejvýznamnějších výzkumných knihoven Spojených států. Je zároveň jedním z největších veřejných knihovnických systémů ve Spojených státech a jeden z největších vědeckých knihovních systémů na světě. Jde o soukromě spravovanou, neziskovou společnost s veřejnou misí, provozovánou ze soukromých a veřejných financí.

Příspěvek č. 55 - kategorie památky/atrakce.
Metro v New Yorku (anglicky New York City Subway, nebo jen krátce anglicky Subway) tvoří páteř městské hromadné dopravy ve městě. Jeho vlastníkem je město, které jej pronajalo dopravci s názvem New York City Transit Authority, pobočce společnosti Metropolitan Transportation Authority (zkracované písmeny MTA). Jedná se o nejrozšířenější síť metra na světě, s 468 stanicemi na 26 linkách. (pokud jsou všechna nástupiště počítána jednotlivě; jsou-li přestupní stanice započítány jako jedna, je potom stanic 422), 1355 km tratí a více než šesti tisíci nasazovanými vozy. Denně metro přepraví přes 6 milionů cestujících. Jako jeden z mála systémů slouží newyorská podzemní dráha cestujícím bez přestávky, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce.

Příspěvek č. 56 - kategorie kultura/sport.
Kolumbijská univerzita byla založena v roce 1754 a je nejstarší vysokou školou ve státě New York a pátou nejstarší v USA. Nyní je považována za jednu z nejprestižnějších univerzit světa a taky patří do "břečťanové ligy" elitních amerických univerzit. Kromě těchto věcí má také nádherný kampus který se nachází na Manhattanu a je to taková oáza klidu pro místní studenty.

Příspěvek č. 57 - kategorie kultura/sport.
Mysleli jste si že USA je anti fotbalová země. Naopak, v USA nyní probíhá fotbalový boom a fotbal se začíná vyrovnávat hlavním sportům v USA. Tak a teď přejdeme k New Yorku, New York Red Bulls je fotbalový klub hrající americkou Major League Soccer. Byl založen 1995, do MLS vstoupil v roce 1996, pod názvem New York/New Jersey MetroStars. V dnešní době patří Red Bulls k top týmům v Americe a jejich hlavním rivalem je NY City FC, společné zápasy bývají zpravidla vypjaté a zajímavé.

Příspěvek č. 58 - kategorie kultura/sport.
Včera jsem Vám představil NY RedBulls a dnes Vám představím New York City FC. NYCFC vznikl 21. května 2013 a jejich barvy jsou světle modrá a bílá. Největší hvězdy které za tým hrají jsou Andrea Pirlo, Frank Lampard a David Villa. Zajímavostí také je že NYCFC hrají na Yankee Stadium což je stadion určený pro baseball.

Příspěvek č. 59 - kategorie památky/atrakce.
Rockefeller Plaza je "náměstí" uprostřed komplexu Rockefeller Center. Celému náměstí vévodí zlatá socha Prométhea. Rockefeller Plaza je asi nejvíce známá díky kluzišti které tu bývá v období Vánoc a které vytváří tu pravou vánoční atmosféru kterosu ještě doplňuje krásně nazdobený vánoční strom. V létě je tu ale také co dělat, pořádají se zde různé akce nebo se dá jen tak posedět v kavárně a odpočívat.

Příspěvek č. 60 - kategorie jídlo.
Kam na pizzu v New Yorku? Neřeknu Vám přesně která pizzeria má tu nejlepší ale řeknu Vám alespoň jednu o které se trvrdí že je nejlepší. A to je Grimaldi's. Grimaldi's je několik pizzerií na Manhattanu, v Brooklynu a New Jersey. Mají také jednu specialitu za kterou si stojí a to je tzv. Coal Brick Oven Pizzeria což je v překladu pec na uhlí. Pizzu připravují nejen podle tradičních receptů ale i podle tradičních postupů.

Příspěvek č. 61 - kategorie nákupy.
NHL je fenomén, no a kde jinde by měl mít tento fenomén jeden ze svých největších obchodů než ve městě kde hrají 3 hokejové týmy působící v NHL. Pokud ale fandíte jinému týmu není to žádný problém protože v tomto obchodě najdete všechny týmy a širokou nabídku produktů. Takže pokud máte rádi NHL je pro Vás toto místo to pravé.
Google Maps

Příspěvek č. 62 - kategorie nákupy.
Včera jsem Vám představil mega obchod NHL a dnes Vám představím mega obchod NBA. Je pravdou že NBA a basketbal celkově u nás není až tak rozšířený ale věřte mi že pokud jednou uvidíte tuto hru a jěště k tomu v podání hráčů NBA, uchvátí Vás.
Google Maps

Příspěvek č. 63 - kategorie nákupy.
Tento tip je hlavně pro rodiny s dětmi protože dnes si představíme obrovské hračkářství Toys R Us. V Česku byste tuto společnost hledali marně, nejblíže to máte do Německa. No ale v New Yorku má tato společnost jednu z největších poboček a pro děti je to opravdový ráj. Prodejna se nachází přímo na Times Square takže ji nepřehlédnete.

Příspěvek č. 64 - kategorie kultura/sport.
Tenhle příspěvek je převážně určený pro studenty nebo pro lidi kteří se o tyto věci zajímají. Pro normální lidi je asi tato památka bezvýznamná ale třeba když kolem ní alespoň pojedete, budete vědět o jakou budovu se jedná. 
Budova OSN (anglicky UN headquarters) je sídlem Valného shromáždění OSN a Sekretariátu OSN. Nachází se na náměstí United Nations Plaza na Manhattanu v New Yorku, je vysoká 155 metrů a má 39 podlaží. Celý objekt má právo exteritoriality, i když se v něm jako platidlo používá americký dolar. V této budově se většinoj konají mezinárodní summity a řeší se zde celosvětové problémy.

Příspěvek č. 65 - kategorie památky/atrakce.
Na Manhattanu není moc opuštěných nebo zapadlých míst ale pár jich tam je a jedno z těchto míst je i stanice metra City Hall. Tato stanice byla otevřena 27. října 1904 a lidem sloužila až do 31. prosince 1945. Jako jediná stanice v New Yorku je navržená v neo-románském stylu a dodnes je označována za nejhezčí stanici v New Yorku.

Příspěvek č. 66 - kategorie památky/atrakce.
Dnes vyjedeme z města a zamíříme do státu New York až k Niagarským vodopádům. Niagarské vodopády (anglicky Niagara Falls) je souhrnné označení pro celkem tři sousedící vodopády na řece Niagara, která vytéká z Erijského jezera a vtéká do jezera Ontario. Největší a nejznámější z nich, Podkova (Horseshoe Falls), dosahuje výšky 52 metrů. Převážná část Podkovy se nachází na území kanadské provincie Ontario. Druhý, menší Americký vodopád (American Falls) a třetí, nejmenší Nevěstin závoj (Bridal Veil Falls) leží celé na území amerického státu New York. Během hlavní turistické sezóny vodopády protéká 2 800 m3/s vody (90 % z tohoto množství přes Podkovu). Abych to shrnul pokud budete mít čas vyjeďte na toto místo protože je to jedinečný přírodní úkaz a není ani tak daleko od samotného New Yorku.

Příspěvek č. 67 - kategorie jídlo.
Nathan's Famous je řetězec fastfoodu založená Nathanem Handwerkerem který imigroval do USA z Východní Evropy. Restaurace byla založená v roce 1916 v New Yorku a její klasický původní fastfood se doteď nachází na Coney Island. Známí jsou pro své hot dogy ale podávají mnoho dalších pokrmů jako třeba hamburgery, hranolky nebo cibulové kroužky.

Příspěvek č. 68 - kategorie památky/atrakce.
Trump Tower je mrakodrap na Páté Avenue, výstavba trvala 4 roky v rozmezí let 1979-1983 a navrhl ji Der Scutt. Budova je multifunkční a přístupná veřejnosti.

101things_069

Příspěvek č. 69 - kategorie památky/atrakce.
Museum z 11. září připomíná tehdejší zkázu a obrovské neštěstí při kterém zemřelo k 3000 lidí a 6000 lidí se zranilo. V tomto muzeu doopravdy poznáte tu strašlivou atmosféru kterou pociťovali obyvatelé New Yorku v ten den. Jsou tam věci po obětech a jiné artefakty jako je například hasičské auto. Není to určitě šťastné místo ale připomíná události které navždy změnily svět.

101things_070

Příspěvek č. 70 - kategorie památky/atrakce.
Meatpacking District je dnes moderní čtvrť plná restaurací a obchodů ale dříve to byla periferie a potravinářské centrum New Yorku. Počátky této čtvrti sahájí do začátku 19. století kdy zde byla vybudována pevnost Fort Gansvoort. V 80. letech minulého století byla čtvrť také známa pro svou kriminalitu a ne úplně dobrou pověst ale v 90. letech se vše změnilo a čtvrť se postupně přebudovávala a dnes je to jedna z nejlepších adres v New Yorku. Naštěstí zde stále stojí několik původních cihlových budov které připomínají bohatou historii této čtvrti.

101things_071

Příspěvek č. 71 - kategorie kultura/sport.
Village Cinema je typické americké kino jaké vídáme v seriálech a filmech. Ať už jste filmový fanoušek nebo jen nemáte nic na večer a venku je špatné počasí, zajděte do kina a poznejte kino v USA. 
Google Maps

101things_072

Příspěvek č. 72 - kategorie kultura/sport.
Minule jsme Vám představili klasické malé kino a dnes Vám představíme AMC Empire 25 což je multikino které promítá všechny aktuální filmy.
Google Maps

101things_073

Příspěvek č. 73 - kategorie nákupy.
Modell's Sporting Goods je firma založená v New Yorku v roce 1889 a má hned několik lokalit po celém New Yorku. Najdete zde úplně všechno od fotbalu k baseballu. A nenajdete zde jen sportovní potřeby ale i spoustu sportovních suvenýrů.
Google Maps

101things_074

Příspěvek č. 74 - kategorie jídlo.
Tenhle tip mám přímo od kamaráda v New Yorku. Konkrétně mi doporučil burgery v restauraci Island Burgers & Shakes. Není to sice v centru ale prý to stojí zato tam zajít. Takže pokud máte chuť a nevíte kam tak už víte. 
Google Maps

101things_075

Příspěvek č. 75 - kategorie památky/atrakce.
Hard Rock Cafe je celosvětově známá kavárna/restaurace a jedna z nejhezčích je právě v New Yorku. Kromě výborného jídla a různých koktejlů si můžete prohlédnout i zajímavé hudební relikvie a nasát americkou atmosféru.
Google Maps


TIPY 076 - 100


101things_076

Příspěvek č. 76 - kategorie památky/atrakce.
Museum voskových figurín není jenom v New Yorku ale v New Yorku májí několik figurín slavných osobností New Yorku které nemají nikde jinde na světě. Z aktuálních expozic v New Yorku bych Vám doporučil expozici všech herců co hráli ve filmech o James Bonndovi nebo expozici co teprve bude Ghostbusters k příležitosti uvedení nového dílu do kin toto léto.

101things_077

Příspěvek č. 77 - kategorie jídlo. 
T.G.I. Friday's je síť restaurací založená v New Yorku a prezentuje se klasickými americkými pokrmy. Restaurace jsou také krásně navržené aby odpovídaly americké atmosféře tak jak je známe z filmů.
Google Maps

101things_078

Příspěvek č. 78 - kategorie památky/atrakce.
NYC Fire Museum je museum hasičství v New Yorku. Museum je opravdu propracované a kromě historie zde najdete i zajímavé atrakce a také třeba ukázky jak vzniká požár a jak mu předejít.
Google Maps

101things_079

Příspěvek č. 79 - kategorie památky/atrakce.
Včera jsme tu měli muzeum hasičství a dneska si představíme to policejní. Muzeum je momentálně zavřené a popravdě nemáme žádné bližší informace proč, takže pokud Vy víte napište nám to do komentářů, budeme rádi. Každopádně muzeum nabízelo opravdu přehlednou historii policie v New Yorku a je opravdu Škoda že je momentálně zavřené, i tak ho ale zmiňuji protože je to památka která je co se týče New Yorku poměrně důležitá.
Google Maps

101things_080

Příspěvek č. 80 - kategorie nákupy. 
Firestore je obchod zaměřený na FDNY a NYPD a najdete zde oblečení, modely aut, hrnky, kalendáře a mnoho dalšího. Opravdu kvalitní sortiment a 
příznivé ceny.
Google Maps

101things_081

Příspěvek č. 81 - kategorie nákupy.
Abercrombie & Fitch je firma z New Yorku založená roku 1892 a dodnes je brána jako jedna z nejpohodlnějších a nejstylovějších výrobců textilu. Zároveň mají i přijatelné ceny a tak se tato móda stává dostupná téměř každému.

101things_082

Příspěvek č. 82 - kategorie nákupy.
Včera tu byla značka Abercrombie & Fitch a dnes tu máme Hollister což je sesterská značka Abercrombie a u nás možná ještě oblíbenější. Opět oblečení je velmi pohodlné a i cenově dostupné, v USA se řadí mezi nejvíce kupované značky a i u nás tuto značku můžete vidět i přesto že nemá v České republice žádný kamenný obchod.
Google Maps

101things_083

Příspěvek č. 83 - kategorie jídlo.
Ještě jsme tu neměli žádnou mexickou restauraci a tak tu pro Vás mám restauraci Ofrenda. Recenze jsou velmi dobré a jídlo je tu podáváné ne v takové formě jako ho známe u nás jako v mexickém bistru ale v klasické restaurační formě.
Google Maps

101things_084

Příspěvek č. 84 - kategorie památky/atrakce.
Protože nám už venku stoupají teploty a v New Yorku také tak Vám v následujících dnech představím několik míst v New Yorku kam zajít když je venku horko. Jako první tu máme Astoria Park Pool je koupaliště v Queensu a je ideální protože je velké a není přímo na Manhattanu takže nehrozí že bude přeplněné. Ceny jsou normální.
Google Maps

101things_085

Příspěvek č. 85 - kategorie památky/atrakce. 
Dnes tu pro Vás mám koupaliště na Manhattanu Dry Dock Playground pool. Koupaliště je trochu stranou od centra a tak o něm moc turistů neví takže i když není tak velké nehrozí že se tam budete s někým mačkat.
Google Maps

101things_086

Příspěvek č. 86 - kategorie památky/atrakce. 
Jako třetí koupaliště tu máme Floating Pool což je koupaliště přímo na vodě. Zajímavá ojedinělost s krásným výhledem. Koupaliště není na Manhattanu a je to spíš takový výlet na celý den.
Google Maps

101things_087

Příspěvek č. 87 - kategorie jídlo. 
K horkým letním dnům patří neodmyslitelně zmrzlina, v New Yorku najdete obrovské množství cukráren a druhů zmrzlin. Já Vám doporučím Ben & Jerry's. Tuto značku zmrzliny můžeme koupit i u nás ale v Americe mají více příchutí a dokonce mají i vlastní zmrzlinárny.
Google Maps

101things_089

Příspěvek č. 89 - kategorie jídlo.
Dneska tu máme Eisenberg's Sandwich Shop, tato restaurace má dlouhou tradici a v New Yorku je velmi oblíbená mezi místními. Tradiční sandwich restaurace.
Google Maps

101things_088

Příspěvek č. 88 - kategorie jídlo.
New York a sanwiche patří k sobě. Tradice tohoto pokrmu v New Yorku je obrovská a v podstatě na každém rohu najdete nějakou restauraci která nabízí sandwiche. Já Vám doporučím Tiny's Giant Sandwich Shop. Velmi dobré recenze a také příjemné a klidné prostředí restaurace.
Google Maps

101things_090

Příspěvel č. 90 - kategorie kultura/sport.
Carnegie Hall je koncertní síň na Sedmé avenue v New Yorku. Síň patří mezi nejznámější ve Spojených státech. Budova, kterou navrhl architekt William Tuthill pochází z roku 1891. Každoročně se zde koná okolo 250 představení vážné i populární hudby. V budově se nachází tři sály: Isaac Stern Auditorium (hlavní sál), Zankel Hall a Weill Recital Hall. Je zde ale i nahrávací studio a další prostory.

101things_091

Příspěvek č. 91 - kategorie památky/atrakce.
Newyorkské Aquarium bylo otevřeno 10. prosince 1896 a dokazuje to že v New Yorku najdete opravdu všechno.
Google Maps

101things_092

Příspěvek č. 92 - kategorie jídlo.
Starbucks Vám asi nemusím představovat, kavárna která pronikla i k nám. Kromě kávy si zde ale můžete koupit zajímavý suvenýr z New Yorku jako třeba termohrnek. Zvlášťe v zimních měsících je Starbucks ideální k tomu aby Vás zahřálo při zkoumání a poznávání New Yorku.
Google Maps

101things_093

Příspěvek č. 93 - kategorie jídlo
Dunkin Donuts je pekárna a kavárna která je známá hlavně pro své donuty. Do Dunkin Donuts prostě musíte zajít, spousta druhů donutů které si můžete namíchat do jedné krabice. Také doplním že mají výbornou kávu.
Google Maps

101things_094

Příspěvek č. 94 - kategorie nákupy.
H&M je známé po celém světě pro svoji kvalitu ale zároveň i nízké ceny. Proto Vám doporučím navštívit jejich pobočku v New Yorku. Obrovské množství oblečení kde si vybere opravdu každý.
Google Maps

101things_095

Příspěvek č. 95 - kategorie nákupy.
Říká se že Paříž je centrem módy ale i New York má své značky a návrháře které zná celý svět. Jedním takovým je i Ralph Lauren který svou značku založil v roce 1967 a dnes je to jedna z nejznámějších značek na světě. Zahrál si i v seriálu Přátelé.
Google Maps

101things_096

Příspěvek č. 96 - kategorie nákupy.
Z módního světa nemůžeme vynechat ani Tommyho Hilfigera, ten svoji stejnojmenou značku založil v roce 1985 a dodnes je známá jako záruka kvality a pohodlí. Jen připomínám že stejně jako Ralph Lauren se i Tommy Hilfiger řadí mezi světové návrháře kteří rozšířili z New Yorku do celého světa.
Google Maps

101things_097

Příspěvek č. 97 - kategorie jídlo.
Ještě tu nebyl příspěvek s čínskou kuchyní, takže tady je. Xi'an Famous Foods je oblíbená restaurace a to jak mezi místními tak i mezi turisty. Velký výběr pokrmů a příjemný přístup. Čínskou kuchyni určitě nesmíte vynechat až budete v New Yorku. Takže dobrou chuť.
Google Maps

101things_098

Příspěvek č. 98 - kategorie památky/atrakce.
M&M's, arašídy obalené v čokoládě nebo jiné druhy těchto výborných bonbónů. Kromě toho že v USA se dají koupit další příchutě mají tam i M&M's world. Určitě neuvěřitelná atrakce kterou jste ještě neviděli. Mimo jiné se tam dá koupit mnoho suvenýrů.
Google Maps

101things_099

Příspěvek č. 99 - kategorie nákupy.
Nezapomínáme ani na hráče, GameStop je obchod specializovaný na videohry a je to opravdu ráj pro hráče. Nejnovější hry ale i hry staršího vydání které se hůř shání tam budou mít.
Google Maps

101things_100

Příspěvek č. 100 - kategorie jídlo.
Bagel a New York to patří k sobě. U nás ne moc rozšířený pokrm ale v New York běžná snídaně. Existuje mnoho kombinací a druhů bagelů. Doporučím Vám Absolute Bagels kteří mají moc dobré recenze a i jídlo vypadá moc dobře. Bagel je jeden z pokrmů který nesmíte v New Yorku vynechat, opravdu stojí za ochutnávku.
Google Maps


TIP 101 - závěr


Posledním příspěvkem Vám chceme už jen poděkovat, že jste sledovali tento náš projekt na Facebooku, který trval přes 3 měsíce a doufáme, že se Vám alespoň trochu líbil a dal Vám nějakou inspiraci pro návštěvu New Yorku.

101things_101s - KLIKNĚTE pro zobrazení v plné velikosti

KLIKNĚTE na obrázek pro zobrazení v plné (full HD) velikosti

 

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

běžící text pod menu

VÍTÁME VÁS V ČESKÉM NEW YORKU smile HLEDÁME LIDI DO TÝMU FANCLUBU

Sledujte nás zde

Facebook stránkaDiscordTwitterInstagram
SoundcloudYouTube hlavníYouTube TVVimeo video

Info box

booked.net

Zpravodajství

ABC 7 NY Traffic WeatherABC 7 NYCBS New YorkNews12-newyorkFox5-ny-blueCnn-prima-newsTn-cz-logo

Poslouchej NYC

Doporučujeme

Charlies Burger & Bar, PlzeňBanan-120-45New York Bar Caffé, Mariánské LázněLimuzína Transport, Karlovy Vary

Na cestu

Trivago-logobgAirbnb-logodg160x600.jpg

Virtuální NYC

Warlords-of-newyork-hXzone-gtavXzone-gtaivXzone-crysis2Xzone-batmanXzone-thecrew