Články s Newyorčany | NEW YORK CZ|SK FANCLUB

Gerald McCullouch - filmový tvůrce a herec

Gerald-kaei-corey

Gerald McCullouch je nejen filmový tvůrce a herec, ale také člověk, který má talent snad úplně na všechno v zábavném průmyslu, stejně dobře obstojí i jako zpěvák, fotograf nebo komik. No a patří mezi ty, kterým New York takříkajíc ukradl srdce, Gerald o něm říká, že jde o „The best city in the world“ a i když nejdřív pendloval mezi LA nebo Atlantou a NYC. Nic ho neodradilo od toho, aby se sem odstěhoval natrvalo a že to neměl jednoduché. O tom, ale později, asi by bylo záhodno začít od začátku.

Gerald zpívá „Santa Fe“

Nuže, Gerald (čteno s G) se narodil 30. března 1967 v Alabamě, ale kvůli zaměstnání otce se hodně stěhovali, snad každé dva roky. „Vždycky jsem byl to nové děcko, s divným jménem, což často vedlo k šikaně a posměchu...“ uvedl při kampani zaměřené převážně na prevenci sebevraždy a oběti šikany. Radí tam, aby člověk zůstal silný a udržoval si nadhled… protože za to život stojí a „všechny věci se ti právě teď zdají být velkou výzvou… ale stanou se malými že stojí za to to zvládnout“.

„I promise you. Life is amazing and it‘s well worth of journey so hang in there.
Be strong. It gets so much better“
("Slibuji ti. Život je úžasný. Stojí za to v něm vytrvat. Buď silný. O hodně se to zlepší.")

Video k odstavci zde:

Gerald přesně ví o čem hovoří, nejednou musel zabojovat o vlastní život v těžké situaci. Na škole přežil závažnou autonehodu a strávil nějaký čas v kómatu, z náruči smrti unikl o vlásek a navzdory poškození mozku se probral, následně pak ještě vytrval během několika měsíční náročné rehabilitace a i díky své ohromné vůli se dokázal vrátit do plnohodnotného života. Chápe tuto „druhou šanci“ jako podnět k tomu, aby žil aktivně, pozitivně a snažil se kladně přispět k lepšímu světu, což by mohlo vyznívat jako tradiční klišé těch, co se „vrátili“, ale na rozdíl od takových, Gerald vlastně nikdy o tomto zážitku nemluví, pokud ano, tak velmi spoře, je-li tázán. Celou tuhle věc přijímá s pokorou a váží si života i života jiných.

Ve své tvorbě se Gerald specializuje na témata, o kterých se příliš nehovoří ani nepíše, jeho snímky tak nejspíše nejsou určené pro masy a můžou být některými diváky hůře pochopitelné. Jenže záměrem tvůrce není se zavděčit všem nebo se proslavit, ale hlavně chce vyřknout myšlenky nahlas a pokusit se přimět člověka nad nimi aspoň chvíli zauvažovat.

Trailer DADDY:

V roce 2001, když už zjevně pracoval na svém prvním filmu, tak ho s přítelem v Atlantě přepadl ozbrojený zloděj. Bobby Dawson z Kriminálky Las Vegas, expert na balistiku se tehdy do hlavně zbraně podíval i v reálném životě. Tehdy se samozřejmě okrást nechali.

Hustling kickstarter promo:

Zmíněný snímek přišel v roce 2002 a jedná se o krátkometrážní velmi ponuré a emočně úderné drama o síle a moci jediného krátkého slova „Ne“. THE MOMENT AFTER se stal bezkonkurenčně mým nejoblíbenějším „kraťasem“, ale zároveň ve mně zanechal tak hluboký dojem a srazil mě tak dokonale k zemi, že vlastně nevím, zda ho chci znovu vidět, přestože je skutečně mým číslem jedna v této kategorii.  Gerald v TMA sám hraje, napsal k němu scénář a dokonce i jednu skladbu, kterou také zpívá. Bylo to také poprvé kdy spolupracoval s hudebníkem Coreym TuTem.

Skladbu PLEASE, kterou Gerald složil najdete tady na jeho webu: http://gerald.biz/music/

Pak následovala řada dalších malých rolí v populárních seriálech. Někdy mám dojem, že G snad ani nehraje, prostě najednou jakoby se tou osobou stal a všechno to skutečně prožíval. Občas mluví při vyprávění o postavách, které hrál, v první osobně jednotného čísla, jako „Musel jsem se rozhodnout, zda mojí dceři amputují paži…“ „Moje žena měla...“ a podobně. Na větší osobní pocit jsme si museli počkat. On si ale mezitím konečně splnil sen a mohl se aspoň částečně přestěhovat do New Yorku, to se psal rok 2009. Radost mu však záhy trochu pokazil fakt, že ho vykradli. Realizace designu v koupelně, který sám navrhl se hodně protáhla, musel si tedy pronajímat pokoj v hotelu, aby se mohl osprchovat a aby toho nebylo málo, auto mu srazilo čtyřnohého nejlepšího kamaráda, pejsek na následky střetu zemřel. Gerald na město nezanevřel, skutečně mu patří jeho srdce, ale jistě doufal, že tím černé období skončilo. Spletl se.

Ano, pořád se bavíme o tom samém roce, Gerald si v metru krátil čas editováním videí na notebooku a  zabraného do práce ho zaskočil zloděj, kterému se přístroje zachtělo. G si myslel, že muž není ozbrojený a tak se nehodlal své odvedené práce nad kterou strávil mnoho času vzdát a odmítl chlápkovi notebook vydat. Útočník však na něj vytáhl kuchyňský nůž z igelitky, kterou si přinesl s sebou a pokusil se ho ubodat. Až na jednoho, který incident nahlásil obsluze, ostatní pasažéři jen utíkali s křikem pryč. G se tehdy rekreačně zabýval boxem a pravidelný trénink spolu s kondicí a koženou bundou, která zabránila jedné ráně proniknout zády, ho zachránily. Bránil se útokům dokud nedorazila policie přivolaná zaměstnancem metra.  „Dneska už bych mu nejspíš ten počítač dal. Mohl mně zabít, ty věci by za to nestály.“ říká o zážitku dnes. Při rozhovoru do novin, který samozřejmě docela rychle následoval, Gerald vypověděl také, že policisté byli na něj velmi hodní, odvezli ho na stanici kvůli protokolu, ale nabízeli mu i odvoz na ošetření k lékaři, dali mu koblihy, fotili se s ním kvůli roli balistika a chovali se velmi ohleduplně a laskavě. Nakonec ho hodili domů na Manhattan, kde tehdy bydlel. Je toto důvod proč tak hrozně moc miluje koblihy? :) Kdo ví. Každopádně, útočník byl již hledaný pro vraždu policisty, není možná tedy divu, že si G tak hýčkali. Chlápek kvůli tomu skončil ve věznici Rikers.

Gerald‘s demo reel:

Ano, i takový může být New York, Gerald to městu však nic nezazlívá, hledal stále dál možnost tu žít trvale, nakonec se mu to podařilo a je velmi rád. Přestěhoval se do Brooklynu a do Atlanty se už vrací jen pracovně. K fotkám z města přidává hastag „Nejlepší město na světě“ a svého rozhodnutí stát se Newyorčanem na plný úvazek nelituje.

Když se dozvěděl, že konečně poletím do Velkého Jablka, nezapomněl mi připomenout, že lidé mohou být hrubí i zlí a je třeba všechno důkladně připravit. Jakmile se vyjasnil termín zahrnul mě radami a zdůraznil ať si nastuduji vše o metru, protože je pro pohyb po městě klíčové.  Ale zpět k tvorbě…

Oficiálně prvním Geraldovým režijním debutem se stal v roce 2015 jeho film DADDY,  adaptace stejnojmenné divadelní hry Dana Vii, kde oba také hrají. Gerald potvrdil, že bravurně zvládá ztvárňovat hlavní roli i zastat funkci režiséra. Poutavý příběh se zabývá různými tabu a má nečekanou pointu. Jedná se o moje nejoblíbenější drama.

Když nahoře říkám, že se G zabývá hlavně tématy, o kterých se moc nemluví, myslím na jeho dokumenty. Taky by mě asi nenapadlo zapnout si dokumentární snímek o životě mužských stripterů, možná že i vy se díváte na tuto profesi skrze prsty, já nikdy nebyl ten případ, ale člověk si tak nějak říká „proč bych měl“, avšak jsem rád, že jsem se k tomu odhodlal, protože ten snímek v mnoha věcech změnil můj pohled. Myslím, že je dobře, že někdo konečně nechal ty mladíky mluvit a nezaujatě a lidsky odkryl jejich životní příběhy. První ALL MALE, ALL NUDE, pojednával o klubu Swinging Richards v Atlantě, sesterský dokument s podtitulem Johnsons bude mít premiéru teď 15. září, otevře divákům dveře klubu tentokrát z Floridy.

Gerald jako průvodce cestopisem:

Na co se ale já nejvíce těším je připravovaný kousek „Stuck In Greece“, o lidech prchajících před válkou se mluví a píše poměrně často, ale jakoby lidé zavírali oči před faktem, že někteří utíkají z jiných důvodů. Trailer filmu, povím to upřímně a naplno, mě rozplakal, nejsem ten typ člověka, co se lehce rozbrečí a dojme, to mi věřte. Když ale posloucháte a čtete o tvrdé realitě, která se prý už nemá dít, ptáte se sami sebe jak je tohle možné a cítíte vděk za to, že přesto to není tak jednoduché. Žijeme v relativně přívětivém prostředí, kde se nemusíme tolik bát o život. Ano, stále ještě existují místa, kde i v této civilizované době, jsou lidé ukamenováni a pronásledováni za sexuální orientaci a kde trengender osobám hrozí trest smrti, místa kde jsou LGBT+ linčováni, veřejně biti a skutečně se obávají o svůj život. K jejich příběhům se však často lidé otáčejí zády, civilizované společnosti si pravděpodobně nechtějí připustit, že toto nebylo vymýceno a snaží se to nevidět, jih se to přece netýká. Gerald McCullouch připravuje film, kde nechá některé z LGBT uprchlíků hovořit. Konečně, řekne nahlas něco, o čem se skutečně málo mluví. Jsem rád, že našli někoho, kdo je vyslechne a pomůže jejich svědectví vyplout na světlo světa. Gerald poskytne jiný, odlišný pohled na uprchlickou krizi a vypoví pravdu nad kterou bychom se měli všichni zamyslet. Pro mnohé bude těžké se dívat, ale ničemu dobrému neprospěje, když budeme před bolestnými pravdami o lidstvu zavírat oči. Jsem rád, že někdo vysloví, čím vším si ti lidé museli projít. Ještě pak vyjde snímek podobný DADDY, to Geralda cituji a věřím, že mi tím chtěl naznačit, že půjde o hrané drama.

Trailer „Stuck In Greece“:

Ke všem Geraldovým filmům dodává hudbu Corey TuT, o kterém jsem vám psal minule. Právě G přivedl Coreyho do České republiky za což mu patří velké dík. A stejně jako Corey, tak i Gerald se spřátelil s klienty a zaměstnanci jistého českého denního centra pro osoby s mentálním postižením a udržuje s nimi kontakt. Oproti Coreymu nemá ale moc možností se tam pravidelně vracet. O jeho návštěvě bude článek na českém blogu věnovaném G. Jen vypíchnu jeden moment, který mi utkvěl v hlavě už asi napořád. Těsně před tím, než se mělo usednout ke společné debatě a k připraveným otázkám, Gerald všechny klienty obešel a naprosto všem, jednomu po druhém podal ruku a řekl, že ho těší, že dotyčného poznává, ať už mu rozuměli nebo ne, ať bylo jejich vnímání světa jakékoliv, obešel je všechny a jednal s nimi jako s někým na své vlastní úrovni. Možná vám to přijde zvláštní, ale toto není až tak obvyklé gesto, lidé mají tendenci se chovat k mentálně postiženým odlišně, takže mě toto gesto velmi zahřálo u srdce a utvrdilo mě v tom proč k tomuto muži držím ohromný respekt a proč si ho velmi vážím.

Gerald v kině ve městě Svitavy
Gerald-cinema-svitavy

Reel 2019:
Klipy z Chicago Med, Blood Bound, House MD, CSI Las Vegas, Law & Order: SVU a oceněný režijní debutový celovečerní film - Daddy.

Geralda jste mohli vidět mimo CSI Las Vegas také třeba ve dvou seriálech Zákon a Pořádek: Útvar pro zvláštní oběti, Sběratelé kostí, Dr. House, F.B.I., Námořní vyšetřovací služba, Nemocnice Chicago Hope… nebo dokonce před lety na Evropském turné Jesus Crist Superstar v roli Ježíše. Ostatně celý přehled rolí najdete na portálech o umělcích nebo na Geraldově oficiální stránce. Naposledy, tento rok se objevil v hororu Blood Bound a ještě bude v jedné epizodě seriálu Messiah od Netflixu.

Já osobně se budu těšit na vaše dotazy, na které byste se G chtěli zeptat. Jsme tu klub New Yorku, tak klidně k tomu otázky směřujte, ale nebudeme se bránit ani nějakým jiným.  ~ autor článku Kaei

zpracoval: David W. | autor článku a foto: Kaei | 07.září 2019

Gerald online: www.gerald.biz , Facebook , Twitter , Instagram , Vimeo

Filmové databáze: ČSFD , IMDB

úvodní foto - zleva - Gerald, Kaei, Corey

« zpět

Sledujte nás také zde

Info box

booked.net

Poslouchej New York

Youtube Music PlaylistSpotify Playlist

Doporučujeme

Banan-120-45New York Bar Caffé, Mariánské Lázně

Letenky, ubytování, zájezdy

Trivago-logobgAirbnb-logodg160x600.jpg

Prozkoumejte New York a Ameriku virtuálně, ve hře

Warlords-of-newyork-hXzone-gtavXzone-gtaivXzone-crysis2Xzone-batmanXzone-thecrew