Články redaktorů | NEW YORK

Představujeme metro v New Yorku (část 3)

 

(08.04.2016 ~ Richard)

V závěrečné části mého úvodního představovacího článku o newyorském metru se zastavím u značení tras a jejich spletitosti.

Značení tras - barvy, kruhy, kosočtverce, svazky

Linky newyorského metra prošly za dobu své existence mnohými proměnami. Některé zanikly, nové se objevily. Jak už bylo řečeno, jsou značeny jak písmeny, tak číslicemi. Ke snadnější orientaci napomáhá barevné rozlišení. Ovšem ne každá trasa má samostatnou barvu – ta se odvíjí podle toho, do jakého „svazku linek“ trasa spadá. Například linky B, D, F a M jsou všechny značeny oranžově, protože spadají do skupiny pojmenované jako „IND Sixth Avenue Line“, protože jezdí nejvíce pod Šestou avenue. Nebo linky A, C a E jsou značeny modře, což je barva „IND Eighth Avenue Line“ (linky vedou z velké části pod Osmou avenue).

 Linky newyorského metra

Je třeba si dát dobrý pozor, abyste k cíli Vaší cesty zvolili správnou linku. Některé jsou tzv. lokální (značené kruhovým symbolem), jiné zase kyvadlové (shuttle; značeny šedou barvou – např. linka S). Nebo expresní (značeny kosočtvercem), které v některých stanicích nestaví. Expresním linkám slouží řada stanic, které mají ještě vnitřní koleje bez nástupiště, což umožňuje expresnímu vlaku projet stanicí bez zastavení a „předjet“ lokální soupravu. Je tedy třeba si ohlídat, že Vámi vyhlédnutý spoj v požadované stanici skutečně staví a Vy skrz ni místo toho pouze neprofrčíte, abyste zastavili až o několik stanic dál… Jednou z nejznámějších pomůcek pro orientaci, kam daná linka jede, je značení „Uptown Bronx“ pro linky jedoucí Manhattanem severním směrem a „Downtown Brooklyn“ pro jižní směr. 

Značení ve stanici usnadňující orientaci, kterým směrem daná linka jede Hustá síť metra s počtem linek, které téměř odpovídají počtu linek pražských tramvají, samozřejmě znamená také rušné přestupní stanice, ve kterých se často kříží ne dvě, ale hned několik tras. Nejvytíženější a největší přestupní stanice je Times Square – 42nd Street (spojená s autobusovým terminálem), kde se kříží až jedenáct linek! Jen v roce 2014 se tudy přepravilo přes 65 miliónů lidí.

To vše také samozřejmě představuje řadu výhybek a křížení v tunelech, které je pro každého fanouška metra velice zajímavé. Stačí si na YouTube najít video typu „New York Subway cab view“ (nebo „cab ride“) a můžete se na celý spletitý podzemní systém podívat očima strojvedoucího. Zvláště bych doporučil linku 7, která vede z velké části nad zemí po nejstarších konstrukcích a místy připomíná jízdu na stařičkých horských dráhách (akorát nejede tak rychle, pochopitelně).

Kolik to stojí, co je potřeba, je to bezpečné?

Mapa metra v New YorkuPro cestu podzemím v New Yorku je určitě zapotřebí mapa celé sítě metra nebo některá z mnoha aplikací pro chytré telefony, kde si můžete zvolit, odkud a kam jedete, a aplikace Vám cestu značně usnadní. Najde vhodnou linku a upozorní, kde je třeba přestoupit atd.

Jednorázová jízdenka v podobě karty (MetroCard) stojí 2,75 dolarů a je možné ji zakoupit např. ve speciálních automatech ve stanicích metra (Vending Machine). MetroCardJe přestupná a platí dvě hodiny. Pokud se chcete v New Yorku zdržet déle a plánujete více využívat metra, můžete si koupit neomezenou jízdenku (Unlimited Ride MetroCard). Existuje buď sedmidenní za 31 dolarů, nebo měsíční za 116,50 dolarů.

Bezpečnost cestování metrem se za poslední roky v NYC hodně zlepšila. Pokud nepojedete v noci někam do Bronxu, je i ve večerních hodinách cestování metrem celkem bezpečné.

Závěrem...

Jízda newyorskou podzemkou je zážitek, o který by neměl přijít žádný návštěvník Velkého jablka. Jistě, řada stanic je špinavých, v létě je v nich horko (vozy jsou ale klimatizované), v noci můžete na schodech potkat různá podivná individua… Ve vagónu s Vámi pojedou černoši, kravaťáci, zkrátka a dobře směska lidí a typů z celého světa, ale je to jedna z věcí, které dělá New York New Yorkem…


Video kompilace z několika stanic metra:

Pokud se chcete vžít do role strojvedoucího soupravy v "Subway", podívejte se na tato videa:

Z pohledu strojvedoucího vlaku - Expresní linka 7:

Výletní souprava s vozy R1 - R9 na lince M (z Essex St do Metropolitan Avenue):

Pohled ze soupravy typu the R62A na trase z City Hall do Pelham Bay:


Na závěr bych ještě zmínil video dokumenty o Newyorském metru, které si můžete stáhnout z našeho webu.

- Krizové situace pod kontrolou: Hlavní nádraží v New Yorku
- Mimořádné projekty: Rekonstrukce Newyorského metra
- Newyorské metro
- Jak funguje New York: Doprava
- Cena neocenitelných staveb: Newyorské nádraží Grand Central
- Poznání bez hranic: Kopání pod Manhattanem
- Poznání bez hranic: Hlavní nádraží Grand Central, Východní přístup
- Hlasy v tunelech
- Supersystémy 2.Hlavní nádraží Grand Central Terminal
Podivnosti světa - V podzemí - hlavní nádraží Grand Central


Zdroje obrázků: en.wikipedia.org, nyctourist.com, nycmagazine.com, new-york-city-travel-tips.com

« zpět

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

běžící text pod menu

VÍTÁME VÁS V ČESKÉM NEW YORKU smile HLEDÁME LIDI DO TÝMU FANCLUBU

Sledujte nás zde

Facebook stránkaDiscordTwitterInstagram
SoundcloudYouTube hlavníYouTube TVVimeo video

Info box

booked.net

Zpravodajství

ABC 7 NY Traffic WeatherABC 7 NYCBS New YorkNews12-newyorkFox5-ny-blueCnn-prima-newsTn-cz-logo

Poslouchej NYC

Doporučujeme

Charlies Burger & Bar, PlzeňBanan-120-45New York Bar Caffé, Mariánské LázněLimuzína Transport, Karlovy Vary

Na cestu

Trivago-logobgAirbnb-logodg160x600.jpg

Virtuální NYC

Warlords-of-newyork-hXzone-gtavXzone-gtaivXzone-crysis2Xzone-batmanXzone-thecrew