Články redaktorů | NEW YORK CZ-SK FANCLUB

Úžasný High Line park + Fotogalerie

Highlinepark-00m

(09.03.2015 ~ David W.)

 

High Line park je uměle vytvořený park na původní nadzemní železniční dráze.

Železniční dráha byla vybudovaná 9 metrů nad úrovní ulic , o délce 2,33 km, v roce 1934. Stalo se tak, aby byly eliminovány časté kolize nebezpečné nákladní železniční dopravy s pouličním provozem Manhattanu. Po dobu 50-ti let po ní byly dopravovány potraviny a další produkty mezi továrnami a sklady. Některé úseky vedly skrze části budov. V roce 1980 byly zrušeny poslední nákladní vlaky.

"Pro mě je High Line park super projekt a měli by takovéto parky vznikat nejen v New Yorku, ale i po celém světě. Škoda, že u nás v Karlových Varech nemáme starou nadzemní dráhu. Hned bych to tu navrhnul na krajském úřadě ;-)"

Highlinepark-logoa

Komunitní nezisková organizace "Friends Of Th High Line" byla založena v roce 1999 pro zachování stavby železnice a založili ji Joshua David, Robert Hammond a obyvatelé z blízkého okolí tratě. Zpočátku bojovali proti plánované úplné demolici původní železniční tratě a následnému zastavění uvolněného území. Zasadili se za otevřenou diskusi o využití území v dialogu s městem a zainteresovanými vlastníky pozemků a železnice.

Otázku využití si položila skupina lidí z New Yorku na přelomu roku 2002-2003 a přišla s velkým plánem ! Plán byl na 3 etapy přestavby. Konstrukce nadzemky z litiny, která byla dlouhá přes 2,3 km a poskytovala 2-kolejnou trať pro nadzemní metro. Několik let byla tato dráha v zapomnění a zarůstala plevelem. 

Toto je zarostlá a neudržovaná nadzemní dráha

Highlinepark-05     Highlinepark-06

Organizace Design Trust pro veřejný prostor v New Yorku poskytla stipendium pro architekta Caseye Jonese na výzkum rekultivace prostoru High Line. V letech 2001 až 2002 začaly Design Trust a nezisková organizace Friends of the High Line společně vypracovávat studie, jejichž záměrem bylo stanovit rámec pro zachování a opětovné využití prostorů bývalé železniční tratě.

Hlavním cílem bylo zachovat historický prostor bývalé železniční tratě a umožnit jeho radikální proměnu v bezpečný veřejný park s vysokou kvalitou prostředí, který bude sloužit nejen obyvatelům blízkého okolí, ale i ostatním návštěvníkům.

Studie využití ukázaly, že projekt je postaven na ekonomicky racionálních základech, a proto se město New Yorku zavázalo podpořit ho finančně během výstavby i provozu. V roce 2003 město vypsalo mezinárodní soutěž, které se zúčastnilo 720 architektonických týmů z 36 zemí světa. Návrhy nemusely být realistické a vysloveně praktické. Vypisovatel soutěže vyzýval účastníky k odvaze ukázat pokrokové vize při vytváření jedinečných a neočekávaných názorů na řešení nového kvalitního veřejného prostoru. 

Soutěž byla ukončena v roce 2004. Vítězem se stala dvojice architektů – James Field a Diller Scofidio. V roce 2006 začalo přetváření nadzemky v High Line park.

Projektová grafická prezentace a vizualizace. Foto + vdeo

Highlinepark-01     Highlinepark-04     Highlinepark-03

Po celé délce parku jsou přizpůsobené prostory, ve kterých probíhají různě zaměřené kulturní akce, pro zdravý životní styl, sportovní využití, zábavu, umělecká představení a výstavy, hudební i jiná představení. Hlavní využití je však relaxace a odpočinek Newyorčanů a turistů.

Highlinepark-07     Highlinepark-09     Highlinepark-08

Každý určitě ví, že se o plicích města říká parku Central Park, takže High Line, podle mě, bude důležitou tepnou a hlavně další zelení, kterou se snaží Newyorčané do města vrátit a rozšířit. Důvodem návštěvy High Line parku jsou také procházky nad ulicemi města a hlavně také nádherný výhled na okolí - řeku Hudson, panorama Manhattanu a New Jersey. Zajímavá jsou také různá zákoutí mezi budovami, kudy trasa parku vede, ale také ulice města, nad kterými jsou vytvořené zaskleněné výhledy s lavičkami. Vstup nebo-li přístup do parku zajišťují schodiště a také výtahy, které jsou na 13-ti místech, přibližně stejně daleko od sebe.

Highlinepark-11     Highlinepark-13    Highlinepark-12

V High Line parku jsou zachovaná kolejiště, některé vyměněny za nové a ty ze starého železa zůstal jako estetický prvek a jako historická připomínka. Design cesty včetně různých prvků, např. lavičky jsou také tématicky navržené.

Highlinepark-10    Highlinepark-02     Highlinepark-15

První etapa parku se otevřela v roce 2009, 8.června, druhá v roce 2011, 7.června a třetí - poslední v roce 2014, 21.září.

Park je otevřen denně, 7:00 - 22:00 h. Pro aktuální informace, akce a události i omezení přístupu či otevírací doby sledujte zde na oficiální stránce.

Highlinepark-14

DALŠÍ FOTKY:

Highlinepark-18     Highlinepark-20     Highlinepark-21

Highlinepark-17     Highlinepark-19

Severní zakončení High Line parku bude na území dalšího stavebním projektu. Dá se říct, že to je další Ground Zero (World Trade Center komplex) s názvem Hudson Yards, ale o tom snad v nějakém budoucím článku.

Hudsonyards-02    Hudsonyards-03    Hudsonyards-04


Mapu v plné kvalitě a detailnější si můžete stáhnout zde v PDF z oficiálních stránek.

Highlinepark-mapa     Highlinepark-logo-city     Highlinepark-16     Highlinepark-mapa1 


ZDROJ textu a fotografií: TheHighLine.org, asb-portal.cz, Wikipedia.org,, další zdroje vyhledané Google


NAŠE VLASTNÍ FOTOGALERIE (DavidW. září 2018):  


VIDEA s povídáním, názory odborníků, turistů nebo samotných architektů (anglicky):

High Line Stories: James Corner (hlavní architekt) & Pete Ouldoff ...

 

 

 

 

 

 

 


VIDEO s hudbou:

 

 

 Rádi byste psali články pro tento web ?  Napište nám

 

« zpět

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

běžící text pod menu

VÍTÁME VÁS V ČESKÉM NEW YORKU smile HLEDÁME LIDI DO TÝMU FANCLUBU

Sledujte nás zde

Facebook stránkaDiscordTwitterInstagram
SoundcloudYouTube hlavníYouTube TVVimeo video

Info box

booked.net

Zpravodajství

ABC 7 NY Traffic WeatherABC 7 NYCBS New YorkNews12-newyorkFox5-ny-blueCnn-prima-newsTn-cz-logo

Poslouchej NYC

Doporučujeme

Charlies Burger & Bar, PlzeňBanan-120-45New York Bar Caffé, Mariánské LázněLimuzína Transport, Karlovy Vary

Na cestu

Trivago-logobgAirbnb-logodg160x600.jpg

Virtuální NYC

Warlords-of-newyork-hXzone-gtavXzone-gtaivXzone-crysis2Xzone-batmanXzone-thecrew