Články redaktorů | NEW YORK CZ|SK FANCLUB

Úžasný High Line park + Fotogalerie

Highlinepark-00m

(09.03.2015 ~ David W.)

 

High Line park je uměle vytvořený park na původní nadzemní železniční dráze.

Železniční dráha byla vybudovaná 9 metrů nad úrovní ulic , o délce 2,33 km, v roce 1934. Stalo se tak, aby byly eliminovány časté kolize nebezpečné nákladní železniční dopravy s pouličním provozem Manhattanu. Po dobu 50-ti let po ní byly dopravovány potraviny a další produkty mezi továrnami a sklady. Některé úseky vedly skrze části budov. V roce 1980 byly zrušeny poslední nákladní vlaky.

"Pro mě je High Line park super projekt a měli by takovéto parky vznikat nejen v New Yorku, ale i po celém světě. Škoda, že u nás v Karlových Varech nemáme starou nadzemní dráhu. Hned bych to tu navrhnul na krajském úřadě ;-)"

Highlinepark-logoa

Komunitní nezisková organizace "Friends Of Th High Line" byla založena v roce 1999 pro zachování stavby železnice a založili ji Joshua David, Robert Hammond a obyvatelé z blízkého okolí tratě. Zpočátku bojovali proti plánované úplné demolici původní železniční tratě a následnému zastavění uvolněného území. Zasadili se za otevřenou diskusi o využití území v dialogu s městem a zainteresovanými vlastníky pozemků a železnice.

Otázku využití si položila skupina lidí z New Yorku na přelomu roku 2002-2003 a přišla s velkým plánem ! Plán byl na 3 etapy přestavby. Konstrukce nadzemky z litiny, která byla dlouhá přes 2,3 km a poskytovala 2-kolejnou trať pro nadzemní metro. Několik let byla tato dráha v zapomnění a zarůstala plevelem. 

Toto je zarostlá a neudržovaná nadzemní dráha

Highlinepark-05     Highlinepark-06

Organizace Design Trust pro veřejný prostor v New Yorku poskytla stipendium pro architekta Caseye Jonese na výzkum rekultivace prostoru High Line. V letech 2001 až 2002 začaly Design Trust a nezisková organizace Friends of the High Line společně vypracovávat studie, jejichž záměrem bylo stanovit rámec pro zachování a opětovné využití prostorů bývalé železniční tratě.

Hlavním cílem bylo zachovat historický prostor bývalé železniční tratě a umožnit jeho radikální proměnu v bezpečný veřejný park s vysokou kvalitou prostředí, který bude sloužit nejen obyvatelům blízkého okolí, ale i ostatním návštěvníkům.

Studie využití ukázaly, že projekt je postaven na ekonomicky racionálních základech, a proto se město New Yorku zavázalo podpořit ho finančně během výstavby i provozu. V roce 2003 město vypsalo mezinárodní soutěž, které se zúčastnilo 720 architektonických týmů z 36 zemí světa. Návrhy nemusely být realistické a vysloveně praktické. Vypisovatel soutěže vyzýval účastníky k odvaze ukázat pokrokové vize při vytváření jedinečných a neočekávaných názorů na řešení nového kvalitního veřejného prostoru. 

Soutěž byla ukončena v roce 2004. Vítězem se stala dvojice architektů – James Field a Diller Scofidio. V roce 2006 začalo přetváření nadzemky v High Line park.

Projektová grafická prezentace a vizualizace. Foto + vdeo

Highlinepark-01     Highlinepark-04     Highlinepark-03

Po celé délce parku jsou přizpůsobené prostory, ve kterých probíhají různě zaměřené kulturní akce, pro zdravý životní styl, sportovní využití, zábavu, umělecká představení a výstavy, hudební i jiná představení. Hlavní využití je však relaxace a odpočinek Newyorčanů a turistů.

Highlinepark-07     Highlinepark-09     Highlinepark-08

Každý určitě ví, že se o plicích města říká parku Central Park, takže High Line, podle mě, bude důležitou tepnou a hlavně další zelení, kterou se snaží Newyorčané do města vrátit a rozšířit. Důvodem návštěvy High Line parku jsou také procházky nad ulicemi města a hlavně také nádherný výhled na okolí - řeku Hudson, panorama Manhattanu a New Jersey. Zajímavá jsou také různá zákoutí mezi budovami, kudy trasa parku vede, ale také ulice města, nad kterými jsou vytvořené zaskleněné výhledy s lavičkami. Vstup nebo-li přístup do parku zajišťují schodiště a také výtahy, které jsou na 13-ti místech, přibližně stejně daleko od sebe.

Highlinepark-11     Highlinepark-13    Highlinepark-12

V High Line parku jsou zachovaná kolejiště, některé vyměněny za nové a ty ze starého železa zůstal jako estetický prvek a jako historická připomínka. Design cesty včetně různých prvků, např. lavičky jsou také tématicky navržené.

Highlinepark-10    Highlinepark-02     Highlinepark-15

První etapa parku se otevřela v roce 2009, 8.června, druhá v roce 2011, 7.června a třetí - poslední v roce 2014, 21.září.

Park je otevřen denně, 7:00 - 22:00 h. Pro aktuální informace, akce a události i omezení přístupu či otevírací doby sledujte zde na oficiální stránce.

Highlinepark-14

DALŠÍ FOTKY:

Highlinepark-18     Highlinepark-20     Highlinepark-21

Highlinepark-17     Highlinepark-19

Severní zakončení High Line parku bude na území dalšího stavebním projektu. Dá se říct, že to je další Ground Zero (World Trade Center komplex) s názvem Hudson Yards, ale o tom snad v nějakém budoucím článku.

Hudsonyards-02    Hudsonyards-03    Hudsonyards-04


Mapu v plné kvalitě a detailnější si můžete stáhnout zde v PDF z oficiálních stránek.

Highlinepark-mapa     Highlinepark-logo-city     Highlinepark-16     Highlinepark-mapa1 


ZDROJ textu a fotografií: TheHighLine.org, asb-portal.cz, Wikipedia.org,, další zdroje vyhledané Google


NAŠE VLASTNÍ FOTOGALERIE (DavidW. září 2018):  


VIDEA s povídáním, názory odborníků, turistů nebo samotných architektů (anglicky):

High Line Stories: James Corner (hlavní architekt) & Pete Ouldoff ...

 

 

 

 

 

 

 


VIDEO s hudbou:

 

 

 Rádi byste psali články pro tento web ?  Napište nám

 

« zpět

Sledujte nás také zde

Info box

booked.net

Kurzy ČNB

USD Vlajka meny USD   změna
GBP Vlajka meny GBP   změna
EUR Vlajka meny EUR   změna

Poslouchej New York

Youtube Music PlaylistSpotify Playlist

Doporučujeme

Banan-120-45New York Bar Caffé, Mariánské Lázně

Letenky, ubytování, zájezdy

Trivago-logobgAirbnb-logodg160x600.jpg

Nákupy před cestou

Prozkoumejte New York a Ameriku virtuálně, ve hře

Warlords-of-newyork-hXzone-gtavXzone-gtaivXzone-crysis2Xzone-batmanXzone-thecrew