Články redaktorů | NEW YORK CZ|SK FANCLUB

Jak bude New York vypadat za 200 let ?

( ~ Ivo Veselý )

Geofyzik Klaus Jacob z Columbia University si představuje Manhattan trochu jako Benátky vystavené občasným záplavám, možná i s kanály a žlutými vodními taxíky. Většina obyvatel města, říká Jacob, se stáhne do vyšších poloh v jiných čtvrtích. „Vyšší polohy budou drahé, nábřeží bude laciné.“ Říká. Obyvatelům New Yorku ani nám ostatním však ještě úplně nedošlo, že hladina moře se zvedne – a hodně. Očekává se, že z tisíců lidí ve státě New York, jejichž domy byly těžce poškozeny nebo zničeny během hurikánu Sandy, pouhých 10 až 15 procent přijme nabídku státu na odkoupení jejich domů za cenu, jakou měly před hurikánem. Ostatní mají v plánu dát své domy znovu dohromady.

Máme před sebou zlověstnou hrozbu klimatických změn a stoupnutí mořské hladiny. Všechna světová velkoměsta od New Yorku po Ho Či Minovo město hledají radu u Nizozemců. Nizozemská firma ARCADIS připravila návrh projektu povodňové hráze pro oblast Verrazano Narrows, která má ochránit střed New Yorku. Tatáž firma pomáhala projektovat také zábranu, která loni v létě ochránila New Orleans před čtyřmetrovou přívalovou vlnou, která se valila na město během hurikánu Isaac. Výstavba bariéry dlouhé 3,2 km přišla na 1,1 miliardy dolarů, ale níže položené části devátého městského obvodu (Lower Ninth Ward), které byly těžce postiženy hurikánem Katrina, zůstaly uchráněny.

Superbouře v roce 2010.
Co by se stalo v New Yorku, kdyby jej zasáhl stejný bouřlivý příliv, jako přinesla bouře Sandy, ale kdyby taková vlna přišla z moře, jehož hladina by byla o 1,5 m vyšší ? Je to ta nejpesimističtější varianta, na jakou bychom se podle odborníků z amerického sboru inženýrů měli připravit. Bouře Sandy zaplavila tunely podzemní dráhy, na několik dní vyřadila z provozu rozvodnou síť v dolní části Manhattanu a v celé oblasti poškodila celkem 218 000 automobilů. Pokud se město nebude chránit, budoucí záplava pronikne dále a hlouběji do ulic, které připomínají hluboké kaňony.

Během bouře Sandy, zalila mořská voda i staveniště v místě Světového obchodního centra. Nové federální mapy zahrnují toto místo do zátopové oblasti stoleté vody.

Zranitelné město.
Vlivem tvaru pobřeží je New York obzvláště zranitelný přívalovými vlnami. Newyorská zátoka, která tvoří jakýsi zářez v pobřeží, směřuje vlny přímo na město.

Model Manhattanu poskytla společnost PICTOMERY (2009, 2012)

IVO VESELÝ

« zpět

Sledujte nás také zde

Info box

booked.net

Kurzy ČNB

USD Vlajka meny USD   změna
GBP Vlajka meny GBP   změna
EUR Vlajka meny EUR   změna

Poslouchej New York

Youtube Music PlaylistSpotify Playlist

Doporučujeme

Banan-120-45New York Bar Caffé, Mariánské Lázně

Letenky, ubytování, zájezdy

Trivago-logobgAirbnb-logodg160x600.jpg

Nákupy před cestou

Prozkoumejte New York a Ameriku virtuálně, ve hře

Warlords-of-newyork-hXzone-gtavXzone-gtaivXzone-crysis2Xzone-batmanXzone-thecrew