Články fanoušků | NEW YORK CZ-SK FANCLUB

Cestování s Patrikem - New York

City-that-never-sleeps-s

Město, které nikdy nespí | City That Never Sleeps

— v Brooklyn, New York

~ zpracoval: DAVID W. | text a foto: PATRIK PLUHAŘ

Patrik Pluhař je náš fanoušek a cestovatel. Své fotky z cest nejen po New Yorku, nám poskytl ke zveřejnění na našem webu, včetně jeho výstižných krátkých popisků.

Tímto Patrikovi děkujeme a přejeme plno dalších cestovatelských zážitků, se kterými se s námi podělí ;-)

Pokud se chcete dozvědět o Patrikovi více, navštivte jeho webové projekty, které jak mi sdělil, jsou bohužel už nějakou dobu mrtvé, z časových důvodů. Moc ho to mrzí, protože chtěl tyto práce dodělat. Snad se k tomu ještě někdy vrátí ....

http://patrikpluhar.blog.cz/

http://zdenekpluhar.blog.cz/

http://thenewschannel.717.cz/

http://myspaceexpo.blogspot.cz/

http://dobrodruzizvesmiru.blog.cz/

"Good Morning, America... Good Morning, New York... City that never sleeps..."

"We travel not to escape life, but for life not to escape us"... || Necestujeme abychom utekli od našeho života, cestujeme aby nám neutekl život... 


Ať už Vás k cestování inspiruje Patrik nebo celý náš web,

nezapomeňte si vyřídit cestovní pojištění ať už pro sebe nebo i celou rodinu.

* * * * * * * * * *


Letuška... a Modlící se ruce... křídla...

— v World Trade Center Memorial, New York

"Letuška... a Modlící se ruce... křídla...", 13 let, kdy skončila doba nevinnosti...

Když jsem se dotýkal památníku obětí teroristických útoků z 11. září 2001 na Světové obchodní centrum v New Yorku při nichž zahynulo celkem 2 977 lidí a 19 zbabělých únosců. Pipomněl jsem si jeden příběh... také o rukou, o letušce a modlících se rukou, a křídlech.
"Byl jsem s pár záchranářema a chlapama z FBI na střeše Deutsche Bank, tý u Liberty Street, jižně od Věží." Tý, co má vážně poškozenou fasádu. Byli jsme na střeše a kontrolovali její poškození troskami Jižní Věže, které tu budovu zasáhly. Co jsme tam našli, se nedá popsat. Byly to věci, který byly z toho letadla, co vrazilo do Severní Věže. Z toho letu č. 11 amerických aerolinek. Byla tam spousta pokroucenýho hliníku s nýtovejma spojema, kusy čalouněných sedadel. Ale pak tam bylo něco, co bych si přál nikdy nevidět. Našli jsme pár rukou svázaných v zápěstí plastovýma poutama. Hned vedle ležela modrá uniforma letušky s párem křídel AA, orlích křídel American Airlines."

Když pak v kostele u Ground Zero reverend mluvil o tom, že ti, co zesnuli, jsou v dobrých rukou. Když mluvil o těch rukách, nemohl jsem. Ty ruce vypadaly, jako by se modlily. A vypadaly taky jako křídla. Modlící se ruce-křídla."
V úterý 9. října 2001, bylo většinou slunečno, maximální teplota dosahovala 16 stupňů Celsia. V noci bylo jasno, minimální teplota 10 stupňů Celsia. Budova Světové investiční banky Deutsche Bank byla od pádů Věží silně poškozena a její přední fasáda měla dlouhou vertikální ránu táhnoucí se přes několik podlaží. Střecha a fasáda byly posety fragmenty z prvního útočícího letadla a zřícené Jižní věže. Než byla budova banky později odsouzena k demolici, potvrdil newyorský úřad hlavního soudního lékaře, že v budově bylo nalezeno celkem 766 fragmentů lidských ostatků."

Letuska-modlici-se-ruce_2

"Toho říjnového rána jsem byl na střeše budovy Deutsche Bank, na střeše, která se stala depozitářem lidských ostatků  a částí z letadla, které před čtyřmi týdny narazilo do Severní Věže. Tady jsme společně s dalšími záchranáři našli ty ruce letušky. Právě jsem se připravoval fotit ground Zero z okraje střechy, když jsem si všiml kousku černého plastu, ležícího mezi štěrkem v blízkosti parapetu. Zvedl jsem to a jako by se mne zmocnila závrať."

"To co jsem držel v ruce, byla věc, již jsem dobře znal. Je to něco, co vám letušky přinesou poté, co letadlo vystoupá do letové výšky a vypne se světelné znamení připoutejte se, vy jen musíte roztrhnout malý igelitový sáček, abyste se k té věci dostali. Byla to sluchátka, tedy vlastně jen pravá část sluchátek. Na černém plastu byl bílý symbol AA, zkratka American Airlines, s orlem mezi oběma písmeny. Vnitřní straně sluchátka chyběla měkká molitanová část, ale ta mohla vypadnout, zatímco sluchátka byla ještě na palubě. Instinktivně jsem si sluchátko přitiskl k pravému uchu, stejně jako se to dělá s mušlí, když chce člověk slyšet hukot moře, jako bych chtěl slyšet něco z onoho osudného dne, nějakou zprávu od cestujícího z letadla, které začalo celou tuto válku, to šílenství, jež tak náhle ukončilo náš věk nevinnosti. Uvědomil jsem si, že právě v úterý před čtyřmi týdny tato sluchátka někomu přinesla letuška na palubě letu č. 11 poté, co vzlétlo  z letiště Logan v Bostonu ráno těsně před osmou hodinou. Byl krásný den a ona, jedna z devíti letušek na palubě, se asi těšila na setkání s přítelem v Los Angeles, kde mělo letadlo za šest hodin přistát. V tuhle dobu před čytřmi týdny někdo otevřel plastový sáček se sluchátky. Křídla letadla se prudce naklonila doleva a letuška, která procházela uličkou v zadní části letadla, ztratila rovnováhu. S předstíraným klidem se vrátila zpět do přední části letadla, kde bylo slyšet výkřiky, když dva muži podřízli hrdla dvěma jejím kolegyním. krev vystříkla na vystrašené cestující a ženy v leteckých uniformách spadly na kolena a zhroutily se do uličky. Jeden z pasažérů se pokusil vrhnout na útočníky, ale byl přemožen a jeho krk byl též proříznut. Útočníci chytili další dvě letušky, svázali jim ruce plastovými pouty a drželi jim žiletky na hrdlech. křičeli na cestující, ať se uklidní, že jde o únos letadla, a nařídili jim přesunout se z přední části letadla dozadu. Sluchátka spadla do uličky, pošlapaná zahnanými cestujícími, a zůstala tam ležet až do 8:45, kdy se letadlo zabořilo do severní fasády Věže č. 1 WTC."


WTC - Babylonská věž

Freedom-tower-b

— v World Trade Center Memorial, New York

"Babylónská Věž... Dvojčata... Dvě Věže..."

Vždycky mě zajímaly věže... jsou důkazem lidské touhy dotknout se oblohy. Tady v New Yorku jich je navíc hodně. Cítíte směs pokory a arogance. Dvě Věže, jsou zpodobnění sedmi ctností lidstva, které prokázali Newyorčani po pádu Dvojčat, obětavost, soucitnost, solidaritu, odvahu, nesobeckost, vlastenectví a odhodlanost. Před třinácti lety teroristé zasáhli srdce Svobody - Spojené státy. Dnes si připomínáme památku nevinných obětí teroristických útoků z 11. září 2001 na Světové obchodní centrum v New Yorku, Pentagon ve Washingtonu a v Pensylvánii při nichž zahynulo celkem 2 977 lidí a 19 zbabělých únosců.

Wtc-babylonska-vez

"To je ono, právě tady a teď. To je New York." Cítil jsem směs pokory a arogance. New York, město, vítající lidi ze všech koutů světa, hovořících různými jazyky, jako pozitivní náhražka babylónské věže. Říká se mu ostrov zdatných a někdo opravdu věří, že město bylo postaveno z cihel z původní babylónské věže, které byly přeneseny sem. To, co téhle nové Babylónské věži brání ve zřícení, je ústavou určené oddělení církve od státu. Babylónská věž se zhroutila, protože její stavitelé-obyvatelé chtěli dosáhnout Boha."

Freedom-tower     Freedom-tower-a

— v World Trade Center Memorial, New York

"Nevyzýváme Boha a Bůh nás nechává na pokoji. V tomto městě vzýváme sami sebe."

Venovana-lidu-ameriky

 New York, město, vítající lidi ze všech koutů světa, hovořících různými jazyky, jako pozitivní náhražka babylónské věže. Říká se mu ostrov zdatných a někdo opravdu věří, že město bylo postaveno z cihel z původní babylónské věže, které byly přeneseny sem. To, co téhle nové Babylónské věži brání ve zřícení, je ústavou určené oddělení církve od státu. Babylónská věž se zhroutila, protože její stavitelé-obyvatelé chtěli dosáhnout Boha."


11.září 2001 a let číslo 93 United Airlines

"11. září 2001. Den, který nemůže nechat dobré lidi sedět se založenýma rukama..."  Patrik Pluhař, 11. září 2010

"Věnováno lidu Ameriky, národu silnému, upřimnému, pevnému ve svém přesvědčení, občas tvrdohlavému, 
ale vždy velkorysému a statečnému, jehož vášeň pro spravedlnost nemá v dějinách obdoby."

11092001-united93

"Dedicated to the people of America, strong, outspoken, intense in their convictions, sometimes wrong-headed
but always generous and brave, with a passion for justice no nation has ever matched.", Paul Johnson


Organizace spojených národů | United Nations

Osn-un

 — v United Nations

"Každá válka končí jednáním. Proč nejednat hned...?" Organizace spojených národů, New York
OSN je mezinárodní organizace, jejímiž členy jsou téměř všechny státy světa (od července 2011 má 193 členských států), byla založena v roce 1945 na základě přijetí Charty OSN 50 státy včetně tehdejší ČSR. Cílem OSN je zachování mezinárodního míru a bezpečnosti a zajištění mezinárodní spolupráce. Členství v OSN je založeno na principu suverénní rovnosti, státy mají svá zastoupení, tzv. stálé mise, zejména v hlavním sídle OSN New Yorku, ale také např. v Ženevě nebo ve Vídni. Každý členský stát má své zástupce ve Valném shromáždění a disponuje jedním stejně platným hlasem. Před budovou jsou vlajky všech členských států... samozřejmě i česká.

United Nations General Assembly, United Nations, UN, 1 United Nations Plaza, New York

Osn-un2

"Mír je období podvádění mezi dvěma obdobími bojování..."


NYPD & FDNY

Nypd

— v New York Police Department

"Courtesy, Professionalims, Respect" - "Zdvořilost, profesionalita, respekt"
N.Y.P.D., New York Police Department aneb, jak se tady také říká... "Třetí hlídka", což je název seriálu, který se odehrává v New Yorku a mapuje osudy záchranářů, hasičů a policistů, kteří mají službu mezi třetí a jedenáctou hodinou ranní 
Třetí hlídka, Third Watch | New York Police Department

Thirdwatch

— v Robert F Kennedy Memorial Bridge

18th Street, Queens, New York a v pozadí most Robert F. Kennedy Bridge vedoucí do Bronxu

"Třetí hlídka", "Third Watch". Seriál od tvůrců Pohotovosti.
Newyorští hasiči, záchranáři a policisté v akci. Naprosto úchvatná akční záležitost, kterou doplňuje výtečně vybraná techno hudba a Bosco prostě rulez.
Právě zde, v "černošské" čtvrti Queens a Bronx se natáčelo mnoho akčních scén a hlavně nezapomenutelná úvodní scéna s úžasnou písní prvního dílu první epizody tohoto seriálu a právě na tomto místě si vybavuji onu úvodní scénu: "Támhle je!", "Hele Bosco, ne aby jsi zase vylítl z auta a nechal mne tu sedět jako obyčejně... ...Bosco! Dyť máme autooo".

Rescueme

— v Queens, New York

Rescue Me firehouse, 45 9th Street, Queens, New York

"Zachraň mě / Rescue Me" aneb po 11. září se svět radikálně změnil a i tento den ovlivnil životy hasičů zejména ze 62. newyorské požární jednotky, která tehdy přišla o mnoho svých kolegů i přátel.
Před požární stanicí 62. newyorské požární jednotky, kde se zároveň natáčel právě tento seriál. Přesně podle tohoto seriálu si takhle představuji newyorské hasiče. Zároveň snoubit vážné socialní drama s černočerným uťáplým humorem v tomto seriálu, musím říct je hodně odvažná věc, to si vážně může lajsnout jen autor knihy s názvem "Rakovinu nevyléčíš"
Úvodní skladba v titulcích je „C'mon c'mon“ od kapely The Von Bondies.

Nyc-ambulance

 — v Manhattan, New York

"Courtesy, Professionalims, Respect" - "Zdvořilost, profesionalita, respekt"
Newyorští záchranáři, hasiči a policisté v akci. Emergency Medical Service, Fire Department, Police Department of New York aneb, jak se tady říká "Třetí hlídka", což je také název seriálu, který se odehrává v New Yorku a mapuje osudy záchranářů, hasičů a policistů, kteří mají službu v New Yorku mezi třetí a jedenáctou hodinou ranní, tou nejhorší dobou, která odkrývá temná zákoutí tak krásného města jako je New York. Můžeme tak nahlédnout do každodenní reality policistů, záchranářů a hasičů, kteří se snaží, často s nasazením vlastního života, pomáhat ostatním v težkých životních situacích a nejen to, zároveň tak můžeme nahlédnout i do jejich osobního života, který je často obtížnější než jejich náročná služba.


Filmové lokace

Bedfordstreet-friends

— v The Friends Apartment Building

Rachel Karen Greenová, Chandler Muriel Bing, Joey Francis Tribbiani, Monica Gellerová, Phoebe Buffayová a Ross Eustace Geller... Kdo by je neznal?
Nezapomenutelný seriál o šestici věčných "Přátel" o hrdinech ... žijící svým vlastním životním stylem, jehož pevným bodem není partnerský vztah, ale skupina přátel, která nahrazuje tradiční rodinu, kterou si člověk sám konstruuje... a právě cílem seriálu bylo zmapovat onu dobu, kdy pro mladého člověka "jsou přátelé jeho rodinou" Emotikona wink
Dům na Bedford Street v Greenwich Village, kde v nejvyšším patře prožívali svoje příběhy "Přátelé" Emotikona smileDole je umístěná známá kavárna "Central Perk", kde se pravidelně scházeli "Přátelé". Mimochodem... na oblíbeném gauči v kavárně dávali čalouníci každý měsíc nový potah Emotikona grin Interiér byl sice natáčen ve studiích v LA, ale exteriér je pořád stejný Emotikona wink
90 Bedford Street, Manhattan, New York

Carriebradshaw-sexandthecity

Před domem Carrie Bradshaws ze seriálu Sex ve městě. 6 Perry Street, Manhattan, New York
— v Carrie Bradshaw's Apartment

Vyprávět o vztazích v New Yorku trefně a vtipně neumí jenom Woody Allen, ale i tohle ženské kvarteto v emancipovaném americkém seriálu "Sex ve městě". Mimochodem... známá úvodní hláška "Carrie Bradshawová ví hodně o sexu (a nebojí se zeptat)" je odkazem k filmu Woodyho Allena "Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat)" Jen pro zajímavost... během čtvrté řady nahradil v úvodní znělce záběr na dvojčata záběr na Empire State Building. Je asi jasné proč.

Coyoteugly

153 First Avenue, mezi 9th a 10th streets.
— v Coyote Ugly Saloon NYC

Wohoho... Nejlepší bar na světě (Coyote Ugly Saloon), nebo aspoň v New Yorku :-) a nemohu uvěřit, že je to tady pořád stejné. "Učitelku ze školky z New Jersey" mladou Violet už zde nenajdete :-( ale Divoké kočky (Coyote Ugly) tu jsou stále. Bar se nachází na 153 First Avenue, mezi 9th a 10th streets. Je otevřený od pondělí do soboty od 14:00 do 4:00. Zde mladičká Violet začne také řešit osudové dilema. Role Divoké Kočky jí pomůže zbavit se chronické trémy, ale má se spokojit se svou slávou a dobře placenou prací v baru, nebo jít dál za svým písničkářským snem?

Coyoteugly-ballroombowery

— v The Bowery Ballroom

The Bowery Ballroom Live Music in New York, na 6 Delancey Street v New Yorku. Pamatuje ještě někdo? Zde si čerstvě plnoletá "učitelka ze školky" Violet (Piper Perabo) ve filmu Divoké kočky "Coyote Ugly" splnila svůj sen... (zazpívala písničku Can't Fight The Moonlight) a stala se tak důkazem toho, že když se v New Yorku opravdu snažíš, dokážeš to! Ballroom Bowery je hudební klub v části Bowery v New Yorku a je to tady pořád stejné :-) A kdo má také odvahu přijít a zazpívat svoji píseň? Otevírací doba je od pondělí do neděle od 20:00 do 2:00.

Dailyplanetnews-superman

v Daily News Plaza, 251 East 42nd Street, Manhattan, New York

"Opravdovým hrdnistvím je, obětuje-li se člověk s vědomím, že ti, které zahraňuje, se to nikdy nedozví"
Nezapomenutelný Superman... aneb mocný film o mocném hrdinovi... Filmy o hrdinech máme rádi, se superhrdiny je svět lepší... 
Zkrátka a dobře, když Superman říká Lois, že Peter Pan létal s dětmi v pohádkách a my víme, že se vlastně na pohádku díváme, nevadí nám to :-) Clark, nevlastními rodiči Kentovými vychovaný, slušný, spravedlivý a poctivý muž s pevnými zásadami, který se přestěhuje do velkoměsta a pracuje zde jako nenápadný reportér Daily Planet, kde potká kouzelnou Lois Laneovou. Tak právě na tomto místě, před redakcí Daily "Planet" News v centru New Yorku se odehraje mnoho nezapomenutelných scén, od tajuplného příchodu Clarka Kenta do redakce, pád vrtulníku ze střechy s Louis Laneovou a vlastně tak i první setkání obyvatel Metropolis New Yorku se Supermanem... 

Firehouse-ghostbusters

— v The Ghostbusters' Firehouse

Když se řekne americká komedie z 80. let, jeden z filmů, co si vybavím, jsou určitě "Krotitelé duchů". Dokonalá pohádka o lovcích duchů, sympatické trojce hlavních hrdinů, kteří honí neuvěřitelně krásné příšerky, do toho výborná hudba a Sigourney Weaver pro mě poprvé v komediální roli. A žádná návštěva by asi nebyla úplná bez návštěvy právě tohoto domova Ghostbusters (Krotitelů duchů). Jde o skutečnou požární zbrojnici s onačením "Stanice 8", která se nachází v samotném centru Manhattanu. Krotitelé duchů ani jejich nezapomenutelné auto zde již nenajdete, ale památky po tom, že zde kdysi opravdu působily (natáčelo se) zde stále nejdate. Logo Krotitelů duchů před stanicí, dokonce i logo na opravdovém hasičském autě uvnitř zbrojnice vyvolává nostalgii :-) Dále zde najdete sbírku "znetvořených" (ohořelých) hodin a telefonů, které jsou samozřejmě získany z různých požárů a jistě nemají nic co dočinění s "Ghostbusters" anebo ne? - Ghostbuster Firehouse, 14 North Moore Street, Manhattan, New York

Hohoho-homealone2

51 West 95th Street v centru New Yorku

Jedan taková vzpomínka... "Člověk může zkazit spoustu věcí, ale nesmí ošidit děti o Vánocích, aneb Operace HoHoHo" Před domem strejdy a tety McCallisterových na 51 West 95th Street v centru New Yorku, kde Kevin uskutečnil partě gaunerů pěknou lekci :-) V dětství, kdy jsem poprvé a pak opakovaně skoro každé Vánoce viděl tenhle film, bych za žádnou cenu nikdy neřekl, že budu jednou stát právě před tímto domem, v samotném centru Manhattanu... Mimochodem, on je stále v rekonstrukci. No, ono není divu po Kevinově "akci" :D Nikdo přece nebude okrádat děti, především ne o Vánocích!

Jfk-homealone2

— v JFK Terminal 1

Vzpomínka nad prvním dnem ve Státech: JFK a pohled na Manhattan, aneb, vybavuje se mi jedna scénka...: "To snad ne! naši jsou na Floridě! a já jsem v New Yorku! :-(
...Naši jsou... na Floridě... a já jsem... v New Yorku ;-) "Kevinééé" :D

Centralpark-homealone2

— v The Plaza Hotel

"Ti holubi se vrátí sami nebo je přivoláváte?", "Podej mi ruku, oni to slyší" Asi nejdojemnější scény a nejhlubokomyslnější rozhovory mezi "holubí" ženou a Kevinem u starého mostu v Central Parku, v pozadí známý hotel Plaza. Dnes už zde budete holubí ženu a Kevina marně hledat, ale podobné lidi se stejným srdcem tu stále najdete. Je to totiž New York... 

Newyork-publiclibrary-ghostbusters

New York Public Library, 11 W 40th St, New York
— v New York Public Library

Newyork-publiclibrary

Improw Everywhere - Who You Gonna Call? Ghostbusters, New York Public Library
Další akce skupiny "Improw Everywhere", tentokrát v čítárně Newyorské veřejné knihovny na 42. ulici u Páté Avenue. Akce začíná stejnou scénou na stejném místě, v čítárně této knihovny, jak tomu bylo ve filmu "Krotitelé duchů" :-)
Newyorská veřejná knihovna... Hlavní čítárna zaujímá dva bloky a osvětluje ji denní jas pronikající dovnitř ze dvou vnitřních nádvoří. Pod ní se nachází 140 km polic s více než sedmi miliony svazků. Dnes zde objevíte rozmanité skvosty, například Deklaraci nezávislosti Thomase Jeffersona.

Onechaseplaza-workinggirl

32 Pine Street, One Chase Manhattan Plaza, New York

Vrchol osmdesátých let a vše, na co si člověk pamatuje. Oblečení, hudba, průbojné a inteligentní ženy na vzestupu, tím je také film "Podnikavá dívka". Snímek, který je jakýmsi mezníkem určující konec osmdesátých let a bohužel také konec oslňování americkou kulturou, architekturou a lákavým životním stylem kdesi na Manhattanu. Skončila doba temna v tehdejším Československu a zakázaná Amerika byla zcela legální. A tohle byla jedna velká americká pohádka, která vypráví o ambiciózní mladé dívce, šanci, která se objeví jen jednou za život a snaze opustit svůj obyčejný život a dostat se o něco výše. Otřepané příběhové klišé, které však s účastí Harrisona Forda, Sigourney Weaver a Melanie Griffith nepůsobí vůbec špatně. Jako prostory vestibulu firmy The Petty Marsh, kde pracovaly obě hlavní představitelky, posloužil vestibul výškové budovy na One Chase Manhattan Plaza, přibližně dva bloky od Světového obchodního centra.

Slecna-fajn

— v 7 East 75th Street, Manhattan, New York.

Kam se poděla "Slečna fajn" aneb nezapomenutelně živočišná Fran Drescher jako "Chůva k pohledání..." Před domem producenta Maxwella Sheffielda, kde se odehrával životní příběh Slečny fajn.
Mimochodem ve stejném domě, kde se natáčel také seriál Sister, Sister. V tomto sitcomu hraje atraktivní a živou ženu Fran Fine, která se stane chůvou tří dětí, Maggie, Brightona and Grace Sheffieldových, se svým vtipem a elegancí si získala přízeň u ovdovělého otce Maxwella Sheffielda, usedlého, vyrovnaného, řádného Britského džentlmana a brodwayského producenta. A ať si kdo chce říká co chce, ale mě prostě tento humor baví. Jsou tam fakt stírací hlášky a chůva je i přes ty svoje hyper-nevkusný účesy docela sexy. Hrozně mi těma "držkama" a chováním připomíná Joy z Earla. A nejlepší postava je rozhodně ten sluha. Vždycky tam s kamenným ksichtem někoho hrozně zničí sarkastickou narážkou :D
Fran Drescher je na pohled éterickou bytostí a hodně ji spojuje s její hereckou rolí Slečny fajn..., ale když se má postavit za lidská práva a proti nespravedlnosti, je odvážnou reportérkou, neohroženou jako rockerka. Je zkrátka svá, proto ji mám tak rád a podporuji ji. Tato krásná černovlasá židovská komička byla také jmenována americkou diplomatkou, veřejnou zmocněnkyní pro zdravotní potřeby žen.

Theplazahotel-homealone2 

— v The Plaza Hotel

"Veselý Vánoce, ty mrcho nevěrná... a šťastný Nový rok" :-) "Co je to za hotel, když se tady může ubytovat malé dítě? Jaké idioty tady zaměstnáváte?" :D "Nejlepší z celého New Yorku!" ;-) "Kevinééé! Ty sis objednal na pokoj věci za devětsetšedesátsedm dolarů?!"

Brooklyn-manhattanbridge

44 Washington Street a Water Street, Brooklyn, New York
Manhattan Bridge v pozadí
— v Brooklyn, New York

"Tenkrát v Americe." Říká se, že přátelství z dětství přetrvává celý život a jinak to není ani v případě newyorských chlapců ze židovské komunity, kteří si vybrali žít život mimo zákon. Jde o příběh čtyř gangsterů odehrávající se někdy na začátku dvacátých let minulého století, přes prohibici, velkou hospodářskou krizi, vojnu až po začátek let šedesátých. Tohle je příběh skutečného přátelství, lásky, oddanosti, ale i lži a zrady... S geniálními hereckými výkony herců Roberta De Nira, Jamese Woodse, Joe Pesciho, dále s úžasnou hudbou italského skladatele Ennia Morriconea a hlavně s nádhernými reáliemi nezapomenutelného New Yorku. Tohle je příběh skutečných gangsterů i přátel tak, jak ho napsal sám život.
Nejznámnější scéna z filmu s krásnou melodií Ennia Morriconea, kdy mladý Noodles pobodá Bugsyho, se odehrává právě na tomto místě u Manhattanského mostu v Brooklynu na křižovatce 44 Washington Street a Water Street, Brooklyn, New York (v pozadí Manhattan Bridge).
„Nebojte se nepřátel, v nejhorším Vás mohou zabít! Nebojte se přátel, v nejhorším Vás mohou zradit! Bojte se však lhostejných, neboť při jejich přihlížení a tichém souhlasu se děje vražda i zrada!

Centralpark-zoo

Central Park Zoo, 830 5th Avenue, New York
— v Central Park Zoo

„Sú to mimozemšťania zo vzdialenej galaxie. Barbari z ďalekých vesmírnych diaľav. Prileteli, aby nám ukradli naše ženy a drahé kovy.“, aneb nezapomenutelná uvítací hláška na Madagaskaru pro čtveřici věčných zvířecích přátel z Newyorské ZOO... Lva Alexe, zebry Martyho, hrošice Glorii a popletené žirafy Melma...  Nejvíc mne však vždycky dostali výstupy "militantního komanda" tučňáků... například: "Kde sú ľudia?“, „Zabili sme ich a ich pečene sme zjedli!“ poté hrobová chvíle ticha... „Žartujem. Posadili sme ich do nafukovacieho člnu do Číny.“ nebo dále hlášky zdánlivě hloupých opic: „V centre dnes vraj má mať prednášku Bill Clinton, pôjdeme tam a budeme doňho hádzať bobky.“ a nebo rozkošně maličký bázlivý Mort: „Buď ticho, si otravný.“ Prostě nádherná animace s neskutečnými hlášky kreslených postaviček :-) Mimochodem lev, zebra, žirafa ani hroch ve skutečnosti v Newyorském Central Park Zoo nejsou. Ale tučňáky zde najít můžeme a opravdu jsou tady ti čtyři ;-)

Homedepot-velky

 MacMillan Toy Company, Home Depot, 40 West 23rd Street, New York City, New York
— v The Home Depot

Když je člověk malý, popadne ho občas touha stát se velkým a když už je velký, ještě častěji si přeje dětství vrátit a být malý. Z toho plyne jediné... nespěchejte s tím, být dospělý, není o co stát a nejhorší na tom je, že když to člověk pozná, nedá se už nic dělat.
To nevyspělé dítě se zárodky naivity, dětinskosti a dobrotivosti bylo v Tomu Hanksovi již tenkrát. Již když byl "Velký" jsme v něm mohli spatřit rýsující se prvky legendární postavy "Forrest Gump", kterou ztvární o léta později a jež mu i onomu filmu zajistí masovou popularitu a stane se dle všemožných žebříčků jedním z nejlepších a nejoblíbenějších filmů historie. 
Jeden z jeho prvních filmů "Velký" je vtipný a příjemný film, jeden z těch, kdy se díváme na Toma Hankse ještě jako na neznámého herce a ne jako na "Hollywoodskou hvězdu." 
Roztomilý Tom Hanks nejspíš zdárně potrénoval na budoucí roli pingpongového hráče, co rád běhá po Americe a vykládá teskné příběhy na autobusové zastávce. Nicméně v dramatických rovinách se mi paušálně zdá mnohem pevnější v kramflecích. Při vzpomínce na scénu, kdy ho čeká kolegyně s nabídkou "kvalitního sexu" na dolním patře palandy mě jen tak napadlo, že spousta současných třináctiletých chlapců by místo možná trochu nedůvtipného ač vtipného skoku na palandu horní rovnou přistoupila k věci.
Jedna z nezapomenutelných "hudebních" scén se mi vybavila právě před budovou číslo 40 na West 23rd Street v centru Manhattanu, kde se "Velký", ale teprve třináctiletý Josh (Tom Hanks) rozhodne pracovat, protože kde jinde by se cítil lépe než mezi hračkami ;-) u známé hračkářské firmy MacMillan Toy Company. Mimochodem tam, kde ve filmu stál automat na předpovědi tzv. Zoltar, je v současnosti automat na Pepsi Colu.

Battery-manhattan-station

Battery Brooklyn Tunnel, Triborough Bridge and Tunnel Authority, Battery Place, Manhattan, New York
— v Brooklyn Battery Tunnel

Battery Manhattan Station je ventilátorová stanice na jižním cípu Manhattanu, kde je ve filmu "Man in Black" umístěné hlavní ústředí "Mužů v černém", supertajných agentů K a J, chránících zemi před "šmejdem z vesmíru", navlékající své černé obleky, nasazující černé brýle, vybavující se pulzními zbraněmi i blikátkem na mazání paměti a jdoucí chránit lidstvo i integrované mimozemšťany. Mimochodem, věděli jste že Sylvester Stallone je mimozemšťan? Že ne? Tak to se určitě koukněte na Men in Black.


Křižovatka světa Times Square

Times-square

 — v Times Square NYC

Times-square-b     Times-square-c     Times-square-e

Times-square-d


Central Park

Central-park-a

Central Park, Bethesda Terrace, Manhattan, New York, NY
— v Bethesda Terrace, Central Park

Central-park-b     Central-park-c

Central Park, The Pond, Manhattan, New York, NY

Strawberryfields

— v Imagine Mosaic in Strawberry Fields/Central Park

Strawberry Fields (Jahodová pole) založila Yoko Ono na počest Johna Lennona, který byl kousek odsud zavražděn. Zdobí je mozaika s názvem jedné z jeho nejznámějších písní "Imagine".
Imagine Mosaic, Strawberry Fields, Central Park, Manhattan, New York, NY


Empire, Chrysler a další ...

Empire-state-building-h

Empire State Building, 350 5th Avenue, New York
— v Empire State Building

Empire State Building, jedna z nejpopulárnějších venkovních vyhlídek na světě. První vyhlídka se nachází v 86. patře, druhá je pak ve 102. patře. Cesta výtahem z lobby budovy do 86. patra trvá pouhých třicet vteřin. Po zřícení věží Světového obchodního centra se stala nejvyšší budovou v New Yorku. Snad nejznámější roli má mrakodrap ve filmu "King Kong", kam šplhá a kde také umírá:-(
Sam a Annie, v roce 1993 v nezapomenutelném filmu "Samotář v Seattlu" posloužila vyhlídková terasa jako místo pro velké romantické setkání. Sama, jako člověka přesvědčeného o čarovné moci lásky a je tak trochu idealista... Annie, čistě praktické novinářky, která má o všem svoje pochybnosti.

Empire-state-building-f

Empire-state-building-a     Empire-state-building-g     Empire-state-building-i

Empire-state-building-b     Empire-state-building-c     Empire-state-building-d

Empire-state-building-e

Pohled na "vodní nádrže" na střechách mrakodrapů, při pohledu z Empire State Building.

Chrysler-building      Time-warner-center     Columbuscircle

Chrysler Building     |     Time Warner Center na Columbus Circle


Památník 11.září 2001  ||  9/11 Memorial Museum

911-memorial-d

— v World Trade Center Memorial, New York

Groundzero     Groundzero-a

911-memorial-americancenter

"Stojím na Church Street, asi je dopoledne, 14. 9. 2001, vůbec se mi nechce nosit masku, kterou nám rozdali, mám vousy a stejně nepřiléhá k obličeji." "Věděl jsem, že Frankieho i ostatní kluky hasiče musíme najít a vrátit je domů, aby měli řádnej pohřeb. Tentokrát jsme byli znovu napadený barbarama, ne germánskejma Vandalama, ale muslimskejma fanatikama. A zas nám vzali lidi, vzali životy lidí z Věží." "Nenávist takovýchto rozměrů ..."
"Bílý kouř jako bílý prapor signalizoval kapitulaci světla a rozumu před neznámými silami temnoty. Zaměstnanci ve Věžích určitě neměli představu o tom, jak moc jejich běžný den v práci mohl představovat zlo západního světa. Jak mohla koupě kávy v baru na rohu, úsměv věnovaný strážím u vchodu do WTC, stisknutí tlačítka výtahu a dlouhá jízda do určeného patra vyvolat zkázonosnou nenávist takových rozměrů?"

911-memorial-b     911-memorial-c

National September 11 Memorial, World Trade Center, New York, N.Y.

Patrick, Patrick, Patrik... Na památníku obětem 11. září jsem napočítal celkem 63 lidí se jménem Patrik, kteří zahynuli před dvanácti lety při teroristických útocích.

911-memorial-site

"Bůh tě může nechat na pokoji, ale ďábel ne." 

911-museum-b 911-museum-a 911-memorial-a


Památka na Dvojčata

Wtc-poster-m

Neskutečné mít ty dva kousky "Dvojčat" doma - První a druhé věže Světového obchodního centra, které jsou již minulostí. Ten pocit... těch myšlenek... držet ty malé kousky historie v ruce. Dnes již zde stojí sice dominantní "Věž Svobody", ale působí stále ještě jako dost "osamocená dáma", ale zase s velkolepým dojmem, že Amerika se nikdy nevzdává :-) Večer pak za svitu Měsíce i velkoměsta, "zde září jen v září" tzv. "Phantom Towers" neboli "Přízrak Věží".
"Několik dnů po zřícení Věží reagoval Julian na výzvu New York Times a navrhnul dva světelné sloupy a nazval je Přízrak Věží. Použil světlo jako způsob dočasného zhmotnění kouřových sloupů, které se po útocích několik dní vznášely na Ground Zero. Jeho návrh byl otištěn na titulní straně novin a okamžitě upoutal pozornost Newyorčanů. věže jako fantomové, světelní duchové." "Je to emoční reakce... Ty Věže jsou jako končetiny, o které jsme přišli, stále je cítíme, i když už tam nejsou," řekl jednou starosta Julian. "Za jasných nocí budou světelné sloupy zářit nekonečně až do vesmíru."


Socha Svobody a Staten Island Ferry

State-island-ferry-1

— v Staten Island Ferry, Whitehall Terminal,Manhattan

Staten Island Ferry, City of New York, pravidelná linka mezi jižním cípem Manhattanu a Staten Islandem, kterou každé ráno cestují tisíce lidí po řece Hudson a jen pár metrů od Sochy Svobody za prací do centra Manhattanu. Tahle linka se stala známou a oblíbenou i pro běžné návštěvníky Manhattanu právě především díky filmu z osmdesátých let s názvem "Podnikavá dívka", kde se opakovaně objevila v záběru. Ale co je na tomto filmu absolutně nejlepší je Oscarová ústřední píseň "Let the River Run", která je nesmrtelná a prostě skvělá, za jejího znění se z "obyčejných" úvodních záběrů Manhattanu a pravidelné lodní linky "Staten Island Ferry" stávají neobyčejné.

Staten-island-ferry-c     Staten-island     Statue-of-liberty-a

Staten-island-ferry     Staten-island-ferry-terminal     Staten-island-ferry-b

- v Staten Island Ferry | - v Staten Island Ferry, Whitehall Terminal,Manhattan

Staten-island-d     Statue-of-liberty-b

- v Staten Island, New York       |     - Statue Of Liberty


Broooklyn a Brooklynský most

Brooklyn-bridge

Brooklyn Bridge, Brooklyn, New York

— v Brooklyn Bridge

Při návštěvě New Yorku jen málokdo mine Brooklyn Bridge, tedy Brooklynský most. A byla by to také škoda, protože most je to skutečně nádherný a pohledy směrem k Manhattanu jsou fantastické. Lze jej považovat za jeden ze symbolů New Yorku, zrovna tak jako sochu Svobody

Brooklyn-bridge-park     Brooklyn-bridge-park-b

Brooklyn Bridge Park, Brooklyn Bridge Park Greenway, Brooklyn, New York
— v Brooklyn, New York

Když přiletíte na největší letiště v New Yorku, tak vlastně nemůžete minout Brooklyn, protože právě letiště JFK se nachází v Brooklynu v jednom z nejlidnatějších z pěti městských obvodů New Yorku. Mimochodem Brooklynské oficiální motto je "Een Draght Mackt Maght", je napsáno v nizozemštině a znamená "V jednotě je síla" a je zobrazeno na Brooklynské pečeti a vlajce.

Brooklyn-fultonstatepark

New Dock Street, Empire-Fulton Ferry State Park, Brooklyn, New York
— v Empire - Fulton Ferry State Park

"Tohle je New York. Měli tady bordel, tak jsem jim trochu pomohl, teď se vracím domů, těšte se..." Major Maisner opět zasahuje! Ani nevím proč, ale přesně na tomhle místě se mi vybavila tahle scéna z "legendárně praštěného" filmu z počátku devadesátých let s názvem "Byl jednou jeden polda II - Major Maisner opět zasahuje". Tenkrát jsme snad každý chtěli být policajt a procházet se stejně jako major Maisner po New Yorku. 

Brooklyn-nice-cafe

Carrie v reálu :-) Cafe sNice, 45 8th Avenue, New York, mezi ulicemi Jane Street a West 4th Street, poblíž West 14 Street a 8th Avenue. Otevřeno denně od osmi do desíti pro toho, kdo má tedy odvahu

Brooklyn-a


DALŠÍ ...

Good-morning-america-broadcasting

ABC TV New York, American Broadcasting Company, Broadway & 44th St. in Times Square, New York
— v Good Morning America

Abc-good-morning-america     Good-morning-america-studios

 "Good Morning, America", aneb vzpomínka sice na brzká, ale zároveň nejúžasnější rána v New Yorku, živě se stanicí ABC. Good Morning, America je další z úžasných přímých přenosů ranních show, jejíž vysílání můžete na vlastní kůži zažít každé ráno na Times Square v samotném centru New Yorku. Nicméně si neodpustím, že tato ranní show u nás vyloženě chybí, kam se hrabe naše "Snídaně s Novou". Protože přesně takhle si představuji, že se dělá ranní show pro lidi, kteří míří do práce, do školy... To mi u nás docela chybí a ne se zavřít někde ve studiu bohužel tak, jak to je u našich "ranních show". Good Morning America "GMA" je americká ranní nesledovanější televizní show vůbec, která se vysílá denně mezi sedmou a devátou hodinou ranní ve všech časových pásmech USA

Nbc-observationdeck     Rockefellerplaza-nbctv

NBC TV New York, National Broadcasting Company, 30 Rockefeller Plaza, GE Building, 7th Floor, New York
— v NBC News

"Today Show" - "Good Morning on this Friday", další z úžasných ranních show, jejíž vysílání můžete na vlastní kůži zažít každé ráno na Rockefeller Plaza v New Yorku. Také tato ranní show u nás vyloženě chybí, stejně jako "Good Morning, America". Tohle je přesně ta ranní show pro lidi, tak jak to má být :-) a ne se zavřít někde ve studiu bohužel tak, jak to je u našich "ranních show"

Grandcentralterminal     Grandcentralterminal-b

Grand Central Terminal, 87 East 42nd Street, Manhattan, New York
— v Grand Central Terminal

Improw Everywhere... Frozen Grand Central, Grand Central Terminal... Představte si více než 200 lidí "zmrazených" na jednom místě na Centrálním nádraží v New Yorku. Taková byla další z akcí skupiny "Improw Everywhere"

Wall-street     Wall-street-b     Wall-street-c

- v Wall Street

Roosevelt-tram-b     Roosevelt-tram-a     Roosevelt-c

- v Roosevelt Island Tramway 

Bryantpark

— v Bryant Park

Thepublictheater-broadway

Public Theater, 425 Lafayette Street, New York
— v The Public Theater

Budova z červených cihel a hnědého pískovce v centru Manhattanu na Broadway. Právě na zdejších prknech se zrodil kontroverzní muzikál Vlasy „Hair“ jehož zfilmováním si Miloš Forman splnil svůj americký sen. U tohoto filmu nemohu samozřejmě zapomenout na záverečnou píseň za padlé vojáky "Let the Sunshine in"

Manhattan-a

Madison-square-garden     Manhattan-b

 Brooklyn-schoolbus     Manhattan-d

 


Na závěr krátké video

 

« zpět

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

běžící text pod menu

VÍTÁME VÁS V ČESKÉM NEW YORKU smile HLEDÁME LIDI DO TÝMU FANCLUBU

Sledujte nás zde

Facebook stránkaDiscordTwitterInstagram
SoundcloudYouTube hlavníYouTube TVVimeo video

Info box

booked.net

Zpravodajství

ABC 7 NY Traffic WeatherABC 7 NYCBS New YorkNews12-newyorkFox5-ny-blueCnn-prima-newsTn-cz-logo

Poslouchej NYC

Doporučujeme

Charlies Burger & Bar, PlzeňBanan-120-45New York Bar Caffé, Mariánské LázněLimuzína Transport, Karlovy Vary

Na cestu

Trivago-logobgAirbnb-logodg160x600.jpg

Virtuální NYC

Warlords-of-newyork-hXzone-gtavXzone-gtaivXzone-crysis2Xzone-batmanXzone-thecrew